02.08.2019, 17:31

Od 2020 r. sprzedaż kryptowalut będzie zwolniona z podatku PCC

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Od 2020 r. sprzedaż kryptowalut będzie zwolniona z podatku PCC

Transakcje sprzedaży kryptowalut dokonywane od 1 stycznia 2020 r. nie będą obciążone podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) - zmiany wprowadzi nowelizacja ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Projekt noweli Ministerstwo Finansów opublikowało w piątek w serwisie Rządowego Centrum Legislacji.

Nowelizacja ustawy zakłada wprowadzenie zwolnienia z podatku PCC umów sprzedaży i zamiany walut wirtualnych. Projekt został skierowany do opiniowania.

Podatek pobierany od przeniesienia praw majątkowych wynosi 1% kwoty nabycia, bez względu na to, czy podatnik na transakcji zarobił, czy stracił.

Gdyby podatek był nakładany również podczas handlu kryptowalutami, groziłoby to powstaniem sytuacji, w której kwota podatku mogłaby przewyższyć sumę zainwestowaną przez daną osobę w kryptowaluty.

To zdaniem ministerstwa pułapka na podatnika, kolidująca z konstytucyjnymi zasadami.

W praktyce PCC od sprzedaży walut wirtualnych obecnie nie jest pobierany, ale tylko na mocy tymczasowego rozwiązania, wprowadzonego rozporządzeniem MF z 11 lipca 2018 r. Zgodnie z nim obowiązuje zaniechanie poboru podatku od czynności cywilnoprawnych związanych z obrotem kryptowalutami, jednak rozporządzenie traci moc z dniem 1 stycznia 2020 r.

Ustalenie daty startowej dla nowych przepisów na 1 stycznia 2020 r. pozwoli na utrzymanie ciągłości stosowanych przepisów.

Konieczność wprowadzenia stałych regulacji na norm podatkowych dotyczących rynku kryptowalut jest podyktowana wieloma czynnikami. Obrót walutami wirtualnymi nie kwalifikuje się w oczywisty sposób do czynności z kategorii cywilnoprawnej. Trudno w przypadku tego typu sprzedaży jednoznacznie określić zakres terytorialny działań (PCC podlegają tylko czynności związane z prawami majątkowymi wykonywanymi na obszarze RP lub dokonywane na terenie RP przez osobę zamieszkującą albo posiadającą siedzibę w Polce). Anonimowość transakcji uniemożliwia przy tym ustalenie statusu podatkowego zbywcy, która jest konieczna dla określenia, czy transakcja powinna być obciążona podatkiem PCC.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (02.08.2019).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
900 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora