30.04.2015, 10:51

Jak sprawdzić stan konta w ZUS-ie?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Jak sprawdzić stan konta w ZUS-ie?

Wysokość emerytury z ZUS-u raczej nie napawa optymizmem, o czym mówi się coraz częściej i coraz głośniej. Pomimo to, warto jednak dowiedzieć się, co nas czeka pod względem finansowym po zakończeniu pracy zawodowej. Podpowiadamy, jak sprawdzić stan konta w ZUS-ie.

Informację o stanie konta w ZUS-ie otrzyma każdy, kto zapłacił chociaż jedną składkę od 1999 roku. Powinniśmy poznać nasz kapitał początkowy, gdy wcześniej złożyliśmy wniosek o jego naliczenie, otrzymamy informacje o wartości składek, które zostały poddane ewidencji na naszym indywidualnym koncie po styczniu 1999 roku.

ZUS listy pisze

W informacji przesłanej przez ZUS na temat naszego konta pojawiają się również dane na temat naszego subkonta (II filar), na którym środki naliczane są od 2011 roku.

Wydruk otrzymany z ZUS-u zawiera również informacje na temat naszej przyszłej emerytury. Takie dane otrzymamy w dwóch wersjach:

  • prognoza z hipotetyczną składką oraz
  • prognoza opierająca się na faktycznych składkach, jakie zostały zewidencjonowane do tej pory.

Takie rozwiązanie pozwala pokazać z jednej strony, jaka może być nasza emerytura, jeśli będziemy kontynuowali naszą pracę zawodową i nadal będą opłacane składki, a z drugiej pokazują, ile wynosiłoby świadczenie z już zebranych środków w systemie ZUS.

Czy wiesz, że...

Prognoz na temat hipotetycznej emerytury nie otrzymają osoby poniżej 35 lat.

Platforma Usług Elektronicznych

List z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to jedno źródło informacji, ale nie jedyne.

Każdy Polak, który ma mniej niż 35 lat, również może poznać prognozy na temat własnej emerytury. W tym celu należy się zalogować na portalu pue.zus.pl, który należy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Można tam skorzystać ze specjalnego kalkulatora, który pomoże obliczyć prognozę przyszłej emerytury.

PUE umożliwia również sprawdzenie stanu naszego konta w ZUS-ie i wszystkich danych zapisanych na tym koncie. Dzięki tej platformie można także uzyskać informacje o ubezpieczeniach, do jakich zostaliśmy zgłoszeni, a także poznać podstawę wymiaru ich składek.

Niestety, rejestracja w PUE jest, delikatnie mówiąc, uciążliwa. Nie wystarczy wypełnić formularz online. Konieczne jest również stawienie się osobiste do jednego z oddziałów ZUS-u, gdzie musimy potwierdzić założony na portalu profil. Trzeba przyznać, że to kuriozalne rozwiązanie, ale ZUS przekonuje, że tylko taka procedura gwarantuje bezpieczeństwo danych oraz wiarygodną weryfikację tożsamości. 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (30.04.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
999 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Jak sprawdzić zdolność kredytową? 14.9.2014 8:39 przez:
karolsia

forum o kredytach

Forum o lokatach
Zlikwidowanie konta. 19.5.2016 21:03 przez:
gerard

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Jak sprawdzić wiarygodność danej firmy? 4.8.2014 19:19 przez:
Polarnia

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Jak sprawdzić czy dostanę kredyt 29.5.2018 18:13 przez:
michalak
Jak sprawdzić, czy jestem ubezpieczona? 18.6.2015 8:46 przez:
Wionella

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Co myślicie o używanych telefonach? 24.8.2015 10:54 przez:
carlos

forum gsm