09.04.2015, 14:21

Oprocentowanie lokaty też może zależeć od WIBOR-u

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Oprocentowanie lokaty też może zależeć od WIBOR-u

Przyzwyczailiśmy się już do sytuacji, w której oprocentowanie lokaty jest stałe, ustalone przez bank w oparciu o sytuację gospodarczą w kraju i stopy NBP. Nie wszyscy jednak wiedzą, że na rynku znaleźć można również lokaty oparte na stawce WIBOR.

Osoby zainteresowane założeniem lokaty bankowej w pierwszej kolejności zwracają uwagę na oprocentowanie takiego depozytu.

Analizując oferty depozytowe banków, szybko przekonamy się, że w ten sposób nie da się obecnie zarobić istotnych pieniędzy. Wszystko przez rekordowe niskie stopy procentowe, będące dla instytucji finansowych swego rodzaju wyrocznią.

W przypadku lokat najważniejsze znaczenie odgrywa stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego i to ona stanowi fundament oprocentowania depozytów. Na podstawie sytuacji gospodarczej bank określa, ile procent jest w stanie zaoferować za przyjęcie od klientów pieniędzy w depozyt i jest ono stałe przez cały czas trwania umowy.

Lokaty WIBOR-owe

W niektórych przypadkach banki wybierają jako bazę oprocentowania lokaty obowiązujący wskaźnik WIBOR (lub WIBID). W takich sytuacjach oprocentowanie depozytu może być aktualizowane w trakcie jej trwania, będzie ono wówczas zmienne, lepiej reagując na sytuację na rynku.

Różnice

Przy 3-letnim okresie trwania lokaty oprocentowanie stałe może doprowadzić do sytuacji, w której nasz depozyt zarabia nieporównywalnie mniej nawet od lokat krótkoterminowych, odnawianych automatycznie. Nie da się bowiem dokładnie przewidzieć, jaka będzie kondycja naszej gospodarki w przyszłym roku i w latach kolejnych. W obecnej sytuacji jest jednak niemal pewne, że stopy procentowe będą rosnąć, choć może nie gwałtownie, ani nie w najbliższym półroczy czy nawet roku.

Depozyt długoterminowy z oprocentowaniem stałym będzie korzystny tylko wtedy, gdy sytuacja w określonym czasie nie ulegnie poprawie. Wybierając lokatę WIBOR-ową, nie musimy się o to martwić, gdyż jej oprocentowanie będzie aktualne dla danego okresu wyznaczania wskaźnika, a więc najczęściej dla danego kwartału lub nawet miesiąca. Przy poprawie sytuacji gospodarczej, nasze zyski wzrosną, przy pogorszeniu - spadną, jednak zawsze będą aktualne.

Gdzie szukać?

O lokaty oparte o WIBOR warto pytać w BIZ Banku, Banku SMART, Banku Pekao, Credit Agricole, Toyota Banku i Meritum Banku.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (09.04.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
950 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Pożyczka na 10 dni - gdzie najtaniej? 12.4.2016 15:40 przez:
jantrzeci

forum o kredytach

Forum o lokatach
Deflacja a oprocentowanie lokaty bankowej 9.1.2015 14:40 przez:
Nathan
Gdzie najlepsza lokata bez konta? 25.3.2016 12:01 przez:
helen
Lokata Bezkarna w BGŻ Optima 14.7.2015 13:56 przez:
Marcy

forum o lokatach

Najnowsze