29.04.2015, 14:04

Lokaty dewizowe: naucz się zarabiać na walutach

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Lokaty dewizowe: naucz się zarabiać na walutach

To, że na co dzień płacimy w sklepach złotówkami, nie oznacza, iż musimy również w naszej narodowej walucie oszczędzać. Jest wielu zwolenników pomnażania pieniędzy w obcych walutach. Jak zatem zarabiać, wykorzystując do tego lokaty dewizowe?

W tej chwili nie ma żadnych przeszkód, żeby każdy z nas oszczędzał w bardziej lub mniej popularnych walutach, wykorzystując do tego np. lokaty terminowe. Warto jednak sprawdzić, czy to w ogóle się opłaca i z jakim wiąże się ryzykiem.

Lokaty walutowe podobne są do lokat w złotówkach, tzn. że w ich przypadku ważne jest oprocentowanie. W przypadku dewiz dochodzi jednak jeszcze ryzyko kursowe, które może być istotnym czynnikiem wpływającym na nasz zysk.

Kwestia oprocentowania

Oprocentowanie lokat walutowych działa na takich samych zasadach, jak oprocentowanie lokat w złotówkach. W jednym i w drugim przypadku kapitał pracuje przez określony w umowie czas, a potem zostaje on powiększony o określone w danej ofercie odsetki. Oznacza to, że jeśli nie zrezygnujemy z lokaty przed czasem, powinniśmy otrzymać nieco więcej pieniędzy po zakończeniu depozytu, niż wpłaciliśmy.

Oczywiście duży wpływ na oprocentowanie lokat mają stopy procentowe banku centralnego oraz ich wzrost lub spadek. O ile w przypadku lokat złotówkowych ważne są stopy procentowe NBP, o tyle lokaty walutowe wrażliwe są na poczynania banków centralnych krajów, w których walucie posiadamy depozyt (np. Rezerwa Federalna FED w przypadku dolara amerykańskiego lub Europejski Bank Centralny dla euro).

Od razu należy zaznaczyć, że stopy procentowe za granicą są przeważnie niższe niż w Polsce, co sprawia, że również oprocentowanie lokat walutowych jest przeważnie niższe, niż w złotówkach.

Ryzyko kursowe

Zwróćmy teraz uwagę na drugi czynnik ważny w przypadku lokat walutowych, a mianowicie na kursy walut i na ryzyko z tym związane. Tak naprawdę trudno przewidzieć w dłuższej perspektywie, jak będzie się kształtował kurs danej waluty. Z jednej strony spadek może doprowadzić do mniejszych zysków lub nawet do całkowitej ich utraty i odwrotnie, wzrost będzie niezwykle korzystny dla posiadacza lokaty walutowej.

Przykład: jeśli kupimy 1000 EUR po 4,20 zł i wpłacimy na lokatę z oprocentowaniem 2% w skali roku, po 12 miesiącach wypłacimy 1020 EUR, ale gdy kurs wtedy spadnie o 10 groszy, nasz depozyt nie będzie już wart 4200 zł, ale 4182 zł. Jednak gdyby kurs wzrósł z 4,20 zł do 4,30 zł, nasze 1020 EUR warte byłoby już 4386 zł. 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (29.04.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
943 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora