30.03.2015, 08:07

Jak przedsiębiorca powinien oszczędzać na emeryturę?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Jak przedsiębiorca powinien oszczędzać na emeryturę?

Przedsiębiorcy, podobnie jak inne osoby, powinni na własną rękę oszczędzać na emeryturę. Szczególnie w trudnej sytuacji są mikroprzedsiębiorcy, którzy płacą najniższy ZUS, a tym samym ich świadczenia emerytalne będą małe. Jak w takiej sytuacji oszczędzać, by podnieść wysokość emerytury?

Osoby prowadzące najmniejsze, jednoosobowe firmy odprowadzają najniższe składki do ZUS-u, co w przyszłości przełoży się na niskie świadczenia emerytalne. Warto dodać, że 2 lata temu było takich firm ponad 1,71 mln w Polsce. Jest to więc problem dotykający znaczną liczbę osób.

Warto pomyśleć o IKE

Przedsiębiorcy powinni samodzielnie pomyśleć o swojej emeryturze. Można zwiększyć przyszłe świadczenia, wykorzystując do tego różne produkty finansowe. Jeden z nich to Indywidualne Konto Emerytalne (IKE), będący najpopularniejszym sposobem oszczędzania w ramach III filaru. W tym wypadku nie trzeba inwestować dużych kwot, ważne jednak, żeby to robić regularnie. Każdego roku jest ustalany limit kwoty, jaką można wpłacić do IKE.

III filar to możliwość wypłaty po latach pieniędzy bez podatku. Trzeba jednak spełnić kilka warunków. Przede wszystkim należy ukończyć 60 lat, chyba że nabywamy wcześniejsze uprawnienia emerytalne - wtedy wystarczy 55 lat. Wpłat należy dokonywać przynajmniej przez 5 lat.

Gdy nie można regularnie oszczędzać...

Gdy nasza firma nie zawsze przynosi odpowiednie zyski i nie zawsze możemy sobie pozwolić na wpłaty do IKE, warto pomyśleć o IKE-Obligacjach. W tym wypadku sami decydujemy o wysokości składek, a nawet można z nich zrezygnować na pewien czas. Zaoszczędzone pieniądze również w dowolnym momencie wypłacić, ale niestety, płacąc podatek. W przypadku tego produktu oszczędnościowego nie musimy również liczyć się z ryzykiem utraty pieniędzy przeznaczonych na emeryturę, ponieważ w przypadku IKE-Obligacji inwestuje się w papiery dłużne Skarbu Państwa: 2-letnie, 3-letnie, 4-letnie lub 10-letnie.

Zysk z IKE-Obligacji może być tak naprawdę różny i zależy od różnych czynników, takich jak długość okresu inwestycji i kształt portfela oszczędnościowego. Tym bardziej warto dokładnie przemyśleć strategię oszczędzania i przeanalizować, co warto wybrać w okresie, jaki nam jeszcze pozostał do emerytury.  

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (30.03.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
873 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora