31.03.2015, 13:49

Czy na rublach da się zarobić?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Czy na rublach da się zarobić?

Rosyjska waluta z wielu powodów może wydawać się idealnym materiałem na inwestycje, jednak ostatnie miesiące pokazują, że możemy spodziewać się po niej wszystkiego.

Na przestrzeni ostatniego roku rosyjska waluta regularnie traciła na wartości, a tamtejsza gospodarka chyliła się ku upadkowi. Zachodnie sankcje zdawały się przynosić wymierne rezultaty, a inwestorzy zacierali ręce na coraz to atrakcyjniejszą cenę rubla. Na tym tle za anomalię można uznać poprzedni miesiąc, który dla rosyjskiej waluty okazał się być… najlepszym w historii.

Waluta a surowce

Od początku do końca lutego rubel zdrożał aż o ponad 16 proc. Choć sankcje obowiązują w dalszym ciągu, a mieszkańcy Rosji odczuwają coraz większy niepokój, ale też niezadowolenie ze względu na działanie władz, kurs waluty mocno szybował w górę. Jest to przede wszystkim konsekwencją rosnących cen ropy naftowej, która stała się głównym motorem napędowym dla rubla. W najbliższym czasie możemy spodziewać się kolejnych wzrostów cen czarnego surowca, a to powinna w dalszym ciągu przekładać się na mocną pozycję waluty.

Pokłosie konfliktu na Ukrainie

Głównym powodem gospodarczego i walutowego tąpnięcia w Rosji jest oczywiście zbrojny konflikt na Ukrainie. Przewrotnie może się jednak okazać, że to właśnie ten konflikt będzie miał teraz wpływ na umacnianie się rubla. Wszelkiego rodzaju ataki terrorystyczne, głośnie przypadki akcji militarnych, a już szczególnie wojny przekładają się na rosnące ceny ropy.

Jeśli więc sytuacja na Ukrainie przerodzi się z fazy pozornego rozejmu, w otwartą interwencję Rosji, możemy spodziewać się praktycznie każdego scenariusza. Kluczowe znaczenie dla pozycji rubla będą miały działania zachodu. Brak reakcji doprowadzi do kolejnych, intensywnych wzrostów cen rosyjskiej waluty, natomiast kolejne, znacznie poważniejsze sankcje mogą doprowadzić do kolejnej zapaści walutowej.

Czy warto inwestować?

Obecnej sytuacji nie można uznać za stabilną, ani przewidywalną. Krótkoterminowe inwestycje w rubla będą więc dużym hazardem, jednak jeśli możemy pozwolić sobie na długoterminowy wzrost z inwestycji, warto wykorzystać każdy moment na "tani zakup" rosyjskiej waluty.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (31.03.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
943 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Lokata półroczna czy na 3 miesiące? 21.12.2015 11:35 przez:
carlos

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Brak ogrzewania, czy należy mi się bonifikata? 22.1.2016 13:07 przez:
rudy-eli

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
BIZ BANK - CZY NAJLEPSZY DLA FIRM? 17.3.2016 20:28 przez:
robert36

forum finansowe dla firm