31.03.2015, 17:46

Jak zainwestować 5000 zł?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Jak zainwestować 5000 zł?

Chyba każda osoba posiadająca pewną kwotę oszczędności zastanawia się, jak najlepiej ją zainwestować. Postaramy się przedstawić kilka popularnych i ogólnodostępnych rozwiązań.

Każda kwota pieniędzy może być dobrze zainwestowana, jednak wiele zależy od tego, jakie mamy oczekiwania, oraz jakie ryzyko będziemy w stanie ponieść.

Pomijając rozwiązania bazujące na rozpoczynaniu własnej działalności gospodarczej, czy tzw. inwestowaniu we własny rozwój, np. poprzez kończenie różnego rodzaju kursów i zdobywanie udokumentowanych odpowiednimi certyfikatami i świadectwami, postaramy się przedstawić najpopularniejsze produkty finansowe oferowane przez banki.

Lokata bankowa

Nie jest tajemnicą, że przy obecnych stopach procentowych zysk z lokat bankowych nie będzie należał do najwyższych. Istnieje jednak kilka powodów, dla których taki depozyt nie musi być złym rozwiązaniem.

Pierwszym z nich jest wskaźnik inflacji, a w zasadzie deflacji, który sprawia, że wartość pieniądze przez okres trwania lokaty nie spadnie, a nawet wzrośnie. Realnie zyskać możemy więc prawdziwe 2 proc., nawet po uwzględnieniu podatku.

Druga kwestia to bezpieczeństwo i pewność, że nie stracimy naszych pieniędzy. Lokaty bankowe są bowiem zabezpieczone Bankowym Funduszem Gwarancyjnym do kwoty aż 100 tysięcy EUR.

Konto oszczędnościowe

O ile niskie stopy procentowe zaniżają nieco atrakcyjność lokat, o tyle mogą być impulsem kierującym klientów w stronę kont oszczędnościowych. Te gwarantują bowiem podobne w porównaniu do lokat oprocentowanie, a przy okazji nie wymagają zamrożenia kapitału.

Warto poszukać ofert promocyjnych, które dla kwot do poziomu 10 tys. zł mogą być naprawdę korzystne. Jednocześnie, w momencie poprawy sytuacji na rynku, mamy możliwość wypłacenia wszystkich środków i przetransferowania ich na korzystniejszą lokatę.

Produkty strukturyzowane

Oba wspomniane wcześniej rozwiązania należy traktować jako w pełni bezpieczne. Teoretycznie nie inaczej jest w przypadku bankowych produktów strukturyzowanych, które chronią kapitał, ale umożliwiają osiągnięcie większego zysku. Ten jest jednak uzależniony od spełnienia warunków określonych w umowie, a to sprawia, że po okresie np. 12 miesięcy, może się okazać, że zamiast zyskać 8 proc., odzyskamy tylko wpłacony kapitał. Jest to też produkt przeznaczony dla osób, które posiadają pewną wiedzę na temat międzynarodowej sytuacji na rynku gospodarczym.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (31.03.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
999 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora