03.04.2015, 09:40

Pieniądze z lokaty - czy istnieje ryzyko, że ich nie odzyskamy?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9     / 10 (oddano 2 głosów)

Pieniądze z lokaty - czy istnieje ryzyko, że ich nie odzyskamy?

Lokata to najprostszy sposób na pomnażanie oszczędności. Czy depozyty są jednak całkowicie wolne od ryzyka, jak to powszechnie się uważa? Wyjaśniamy.

Lokata to produkt finansowy, który służy oszczędzaniu. Klient, podpisując umowę, decyduje się na przekazanie bankowi swoich środków na określony z góry czas. Kapitał ten jest obracany przez bank, a deponent w zamian za to otrzymuje zysk w postaci odsetek.

Lokaty zakładamy na różne okresy (od jednodniowych do kilkuletnich). Zwykle, jeśli zdecydujemy się na wycofanie pieniędzy - przed upłynięciem terminu umowy, tracimy wszystkie odsetki, czyli zysk, na który liczyliśmy. Są jednak wyjątki, gdy możemy bank wypłaci odsetki naliczone za dni, w których bank dysponował pieniędzmi.

Bezpieczeństwo

Lokaty uchodzą za jedne z najbezpieczniejszych produktów finansowych służących oszczędzaniu. Pod tym względem wypadają dużo lepiej niż inwestowanie na giełdzie, polisy i plany oszczędzania czy produkty strukturyzowane. Jak jednak dokładnie wygląda ochrona depozytów?

Ochrona depozytów - dawniej

Depozyty bankowe chroni Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Kilka lat temu zapewniał on ochronę lokat do kwoty 20 tys. euro (około 82 tys. zł). Stare przepisy określały, że taka ochrona była gwarantowana jednak tylko do 90 proc. wartości lokaty.

Ochrona depozytów – teraz

Przepisy w zakresie ochrony depozytów uległy zmianie w 2008 roku. Wraz z nowymi zapisami posiadacze lokat mogą liczyć na dużo większą ochronę. Bankowy Fundusz Gwarancyjny zapewnia bezpieczeństwo środków do równowartości 100 tys. euro, czyli około 410 tys. złotych. Kapitał jest chroniony w 100 proc.

Szczegóły ochrony

Należy pamiętać, że wspomniany limit ochrony nie jest przypisany do lokaty, ale do jej posiadacza, który posiada produkty depozytowe w danym banku. Oznacza to, że pieniądze osoby mające w jednym banku np. 4 lokaty po 300 tys. zł każda, są chronione i tak do łącznej kwoty tylko ok 410 tys. zł.

A jak wygląda sytuacja z rachunkiem wspólnym? Każdy z współposiadaczy ma osobny limit. Tym samym gwarancja dla łącznych depozytów w banku jest dwukrotnie wyższa. W tej sytuacji, jeśli np. na lokacie mamy wspólnie z małżonkiem zdeponowane np. 700 tys. zł, BFG zapewni nam ochronę całej kwoty.

Ryzyko

Jeśli chodzi o ryzyko, to trzeba pamiętać, że istnieje ono zawsze. W przypadku lokat jest ono minimalne, a środków nie odzyskamy tylko wtedy, kiedy na rynku finansowym pojawią się problemy, których nie da się obejść w inny sposób. Takie sytuacje należą do rzadkości i dlatego można stwierdzić, że ryzyko nieodzyskania pieniędzy z lokaty jest minimalne - ale nigdy nie będzie zerowe.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (03.04.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
873 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Jak wymieniać pieniądze za granicą 31.5.2014 9:36 przez:
xena

forum o kredytach

Forum o lokatach
pieniądze ze skarpety przelać na konto ? 22.2.2018 21:36 przez:
zbieraczmonet
Darmowa Pożyczka GetinBank - nie ma ukrytych kosztów? 23.5.2016 10:54 przez:
Zielony-Adam

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Pieniądze z MOPS-u 18.7.2014 11:02 przez:
zuza

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Interesy za granicą. 23.5.2016 20:23 przez:
Waldemar

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Mix,abonament czy karta? 11.9.2014 12:40 przez:
joasiamyk

forum gsm