14.04.2015, 08:09

Lokaty - w których bankach są bezpieczne?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 6     / 10 (oddano 1 głosów)

Lokaty - w których bankach są bezpieczne?

Lokaty od zawsze uchodziły za wzór bezpiecznych inwestycji i bezpiecznego przechowywania i pomnażania oszczędności. Czy słusznie uznajemy, że powierzane bankom w depozycie pieniądze są całkowicie bezpieczne?

Z założenia każdy bank działający w Polsce gwarantuje bezpieczeństwo zdeponowanych przez klienta środków do równowartości 100 tysięcy EUR. Zasada to dotyczy jednak tylko i wyłącznie banków, a nie ma nic wspólnego z parabankami. W celu upewniania się, czy dana instytucja lub firma podająca się za instytucję bankową może poświadczyć o bezpieczeństwie swoich depozytów, należy wejść na stronę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i sprawdzić, czy dany podmiot posiada stosowną gwarancję.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny

BFG chroni środki ulokowane przez każdego klienta w danym banku do kwoty odpowiadającej równowartości 100 tysięcy EUR. Dotyczy to zarówno depozytów złotowych, jak i walutowych. Warto podkreślić, że jeśli lokata lub konto zostały otwarte na więcej niż jedną osobę, każdej z nich przysługuje odrębna kwota gwarancji. Niestety kwota gwarancji nie dotyczy każdej lokaty i każdego rachunku z osobna w danym banku, a jedynie osoby, która jest ich właścicielem.

Kwota ponad sumę gwarantowaną

W sytuacji upadłości banku klient będący właścicielem lokat, których suma (na rachunkach prowadzonych przez daną instytucję) przekracza sumę gwarancji, może ubiegać się dodatkowo o wypłatę wierzytelności od samego banku. W takim przypadku niezbędna kwota zostanie wypłacona w wyniku podziału majątku danej instytucji. Jeśli natomiast inny bank przejmie upadłą instytucję, jednocześnie przejmie też jego zobowiązania wobec klientów.

Banki polskie i zagraniczne

Z gwarancji BFG muszą korzystać wszystkie banki działające na terenie naszego kraju, jednak należy podkreślić, że instytucje zagraniczne, prowadzące jedynie działalność w Polsce, mogą też podlegać innym formom gwarancji. Z punktu widzenia klienta oznacza to, że gwarancja zostanie wypłacona przez podmiot oferujący lepsze warunki, a więc wyższą sumę gwarantowaną.

Kiedy otrzymamy środki gwarantowane

Wypłata środków gwarantowanych przez BFG odbywa się w terminie do 20 dni roboczych liczonych od dnia upadłości banku. Środki przekazywane są zawsze w walucie polskiej, niezależnie od waluty depozytu. Warto też zaznaczyć, że jeśli przysługująca nam suma gwarancji na to pozwala, BFG wypłaci nam nie tylko ulokowany kapitał, ale też naliczone odsetki.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (14.04.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
897 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Najlepszy kredyt na wesele. 16.2.2016 19:10 przez:
marcinaz

forum o kredytach

Forum o lokatach
Lokaty 4%, co potem z kontami? 5.5.2016 9:26 przez:
karol-l
Lokaty 4% ,co potem z kontami? 1.4.2016 15:20 przez:
Henryk
Nowe lokaty w Idea Bank 29.3.2016 16:11 przez:
Stanisław Bińkiewicz, Stanisław Binkiewicz
Nowe lokaty 4% w Idei Banku ,mBanku - gdzie założyć ? 3.3.2016 13:25 przez:
KacperL
Jakieś nowe lokaty w nowym roku? 4.1.2016 10:59 przez:
BartStec

forum o lokatach

Najnowsze