01.04.2015, 12:01

Jak działają lokaty dewizowe?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Jak działają lokaty dewizowe?

Lokaty walutowe – inaczej dewizowe – rządzą się nieco innymi prawami niż lokaty w PLN. By wyliczyć zysk z depozytów walutowych ważna jest nie tylko wysokość oprocentowania, ale i notowania kursów danych walut.

Wraz ze spadkami stóp procentowych na polskim rynku międzybankowym następuje spadek oprocentowania lokat w złotówkach. Z tej przyczyny rynek lokat bankowych nie jest już tak atrakcyjny jak kiedyś. Obecnie najlepiej oprocentowane lokaty w złotówkach (poza tymi promocyjnymi) zapewniają zysk rzędu zaledwie 3%.

Cięcia stóp przez RPP niestraszne deponentom walutowym?

Czy zatem szczęście mają ci, którzy zakładają lokaty w walutach, odpornych na decyzje polskiej Rady Polityki Pieniężnej? Oprocentowanie lokat dewizowych nie zależy przecież od wysokości stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego (a te ustala RPP), a naliczane jest w oparciu o stopy Rezerwy Federalnej (dolar), Banku Anglii (funt) czy Europejskiego Banku Centralnego (euro). Niestety, stopy te są od wielu lat dużo niższe niż te, które obecnie obowiązują na polskim rynku międzybankowym. Ostatecznie więc oprocentowanie lokat dewizowych było, jest i prawdopodobnie jeszcze długo będzie dużo niższe niż depozytów złotowych.

Niemniej można jednak znaleźć w miarę przyzwoite oferty, które w konsekwencji przynajmniej sprawią, że pieniądze nie będą leżały bezczynnie w szufladzie czy traciły na wartości (choć obecnie inflacja - bo obecnie polska gospodarka ciągle znajduje się w fazie deflacji - im nie zagraża).

Można dużo zyskać, ale i dużo stracić

Odpowiednie wybory mogą przynieść właścicielom lokat dewizowych duże zyski, ale można też stracić. Wszystko zależy od kursu walut w momencie zakładania i terminu zapadalności, czyli końca trwania umowy lokaty. Jeśli jednak nie zamierzamy lub nie musimy wymieniać waluty po zakończeniu okresu deponowania na złotówki, możemy ten czynnik ryzyka tymczasowo pominąć w ocenie rentowności tego sposobu pomnażania pieniędzy.

Pamiętajmy jednak, że jeżeli dana waluta obca nie jest w miarę stabilna, to wahania kursowe mogą sprawić, że po przeliczeniu kapitału w dniu zakończenia lokaty na polskie złote można na niej dużo stracić. Można też sporo zyskać, dlatego dobrze mieć wiedzę na temat kursów walut, a także tego, na jakich zasadach funkcjonują lokaty bankowe.

Najpierw porównaj – później wybieraj

Wprawdzie oferta lokat walutowych nie jest najbogatsza, lecz przed wyborem tej jak najkorzystniejszej dla siebie warto dokładnie przeanalizować rynek i porównać oferty bankowe, np. posługując się zestawieniami porównywarki internetowej Comperia.pl. Obecnie najlepsze propozycje lokat walutowych mają takie banki, jak Alior Bank, T-Mobile UB, Credit Agricole oraz BNP Paribas.

Decydując się na którąkolwiek z ofert depozytowych, pamiętajmy, że nie tylko wysokość oprocentowania jest ważna – nie mniej ważny jest rodzaj oprocentowania (stałe lub zmienne).

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (01.04.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
873 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Jak działają usługi cashcback 27.6.2014 11:00 przez:
Aśko
Bank spółdzielczy a SKOK 24.4.2015 13:36 przez:
Tomasz Słupczynski, Ekspert Comperia.pl
Firmy oddłużające - wasze zdanie 20.2.2015 12:49 przez:
annonnse

forum o kredytach

Forum o lokatach
jak działają kantory internetowe? 5.8.2014 16:13 przez:
victoria38

forum o lokatach

Forum finansowe dla firm
Jak działają raty na allegro ? 16.6.2014 12:55 przez:
Grzegorz
karty obciążeniowe dla firm 22.12.2014 10:56 przez:
Tomasz Słupczynski, Ekspert Comperia.pl

forum finansowe dla firm