08.04.2015, 10:38

Indywidualnie czy na firmę - które lokaty dadzą wyższy zysk?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Indywidualnie czy na firmę - które lokaty dadzą wyższy zysk?

Wprawdzie rynek lokat bankowych nie jest już tak atrakcyjny jak kilka lat wstecz, ale można jeszcze na nim znaleźć w miarę przyzwoite oferty - zarówno te przeznaczone dla osób fizycznych, jak i dla firm. Sprawdź, które z nich bardziej się opłacają.

W marcu Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny obniżyła stopy procentowe, tym razem o 0,5 p.p. Nie pozostało to bez wpływu na oprocentowanie lokat bankowych, które również banki obniżyły. Niestety - obniżenie poziomu stóp procentowych powoduje obniżenie oprocentowanie kredytów bankowych oraz depozytów. O ile kredytobiorcy z takiej sytuacji są zadowoleni, o tyle deponenci już niekoniecznie. Niższe oprocentowanie lokaty to dla nich niższy zysk.

Klienci indywidualni górą

Lokaty na firmy są zwykle niżej oprocentowane od lokat indywidualnych, choć przy obecnie i tak bardzo niskim oprocentowaniu depozytów różnice te się zacierają, tracąc na znaczeniu. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę lokaty promocyjne, jakich pełno na rynku dla nowych klientów (indywidualnych), to rozbieżności w odsetkach będą znaczne. Najlepiej widać to na przykładzie oferty lokat dla firm w mBanku. Dla osób indywidualnych, mBank oferuje lokatę dla nowych klientów, oprocentowaną na 4 proc. i jest to najkorzystniejsza lokata tego banku (jednocześnie jedna z najkorzystniejszych na rynku). Z kolei dla firm, najlepsza lokata terminowa, oprocentowana jest na 0,90 proc.

Dostępność lokat

Lokaty dla konsumentów oferuje większość banków funkcjonujących w Polsce, czego nie można powiedzieć o depozytach dla firm, w tym spółek. Te dostępne sa głównie w bankach wyspecjalizowanych w obsłudze firm, np. Idea Banku, FM Banku, także Meritum Banki, BOŚ, BNP Paribas Banku, mBanku.

Przy lokatach dla firm, zwykle wyższe są również minimalne kwoty wpłat, zaczynające się co najmniej od 5 tys. zł. W przypadku lokat dla klientów indywidualnych najniższe kwoty możliwe do zdeponowania zaczynają się od 1000, nawet od 500 zł. Przy tych najkorzystniejszych ofertach - promocyjnych - ograniczeniom zaś podlegają maksymalne limity wpłaty (zazwyczaj do 10 tys. zł).

Aktualnie trudno jest teraz znaleźć lokatę bankową o nominalnym oprocentowaniu powyżej 3 proc. (z wyjątkiem promocyjnych) . Ostatnia obniżka stóp procentowych, dotknęła wszystkich klientów rynku lokat bankowych, zarówno tych indywidualnych, jak i firm.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (08.04.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
943 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora