27.03.2015, 08:04

Inwestycje w ziemię - hit czy kit?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Inwestycje w ziemię - hit czy kit?

Grunty rolne to nietypowa inwestycja, gdzie istotą jest bezpośredni kontakt między kupującym a sprzedającym. Lokata w ziemię to rozwiązanie dla cierpliwych, posiadających wolne środki finansowe. Kiedy na takiej inwestycji można dobrze zarobić?

W Polsce inwestycje w grunty rolne cieszyły się największym zainteresowaniem na przełomie lat 2003–2004 i było to związane z wejściem naszego kraju do Unii Europejskiej. Wiele osób skuszonych perspektywą dotacji unijnych, a także łatwością obrotu płodami rolnymi z innymi krajami UE, zainwestowało wtedy właśnie w ziemię.

W latach 2005–2010 ceny gruntów rolnych umożliwiały średni zwrot zainwestowanego kapitału na poziomie 25% w skali roku. Jednak musimy pamiętać, że zysk jest uzależniony od lokalizacji gruntu, wielkości dostępnej przestrzeni, jakości gleby, perspektyw możliwości rozwoju regionu itp.

Liberalizacja rynku

Teoretycznie na inwestycji w ziemię raczej nikt nie straci, jednak to, ile można na niej zarobić, jest trudne od ustalenia. Perspektywa przyszłości takiej lokaty jest optymistyczna, ponieważ w roku 2016 ma zostać uwolniony obrót gruntami rolnymi w całej UE. Otwarcie rynku obrotu wpłynie na zwiększenie popytu na polską ziemię, która jest nadal tańsza niż np. w Holandii czy we Francji. W związku z tym po roku 2016 możemy zarobić na inwestycji w ziemię nawet kilkaset procent, jeśli ceny polskich gruntów zrównają się ze stawkami innych krajów europejskich.

Inwestorzy, którzy ulokowali swoje środki w gruntach rolnych, mogą na nich zarabiać także dziś. Przede wszystkim posiadaną ziemie można wydzierżawić, takie rozwiązanie pozwala na zysk 1-3% wartości hektara rocznie. Pozwoli to inwestorowi pokryć w części lub w całości wydatki związane z opłacaniem podatku rolnego.

Warto sięgnąć po dopłaty

Dodatkowy zysk z posiadanych gruntów można uzyskać także z dotacji unijnej. Aby jednak takie dopłaty dostać, trzeba być rolnikiem. Takie rozwianie wymaga spełnienia kilku warunków, m.in. opracowanie wniosku o dopłatę i odpowiednie utrzymanie gruntu. Zakupioną ziemię można także przekwalifikować z działki rolniczej na budowlaną, jednak taka opcja musi uwzględniać plany zagospodarowania przestrzennego, a także jakość gleby.

Pomoc w inwestycjach

Wzrost zainteresowania gruntami rolnymi spowodował rozwój przedsiębiorstw zajmujących się inwestycjami w ziemię. Takie firmy pomagają w znalezieniu odpowiednich gruntów, a także wspierają inwestorów w pozyskaniu finansowania zakupu.

Inwestycje w grunty wymagają sporego zaangażowania i niemałych kwot pozwalających na zakup możliwie najatrakcyjniejszych działek. 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (27.03.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
943 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Kredyt inwestycyjny dla firm 22.5.2014 10:56 przez:
Józio

forum o kredytach

Forum o ubezpieczeniach
Alternatywne inwestowanie 9.7.2014 19:58 przez:
velvet

forum o ubezpieczeniach