24.06.2015, 14:37

Gdzie lokować pieniądze, żeby nie stracić?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8     / 10 (oddano 2 głosów)

Gdzie lokować pieniądze, żeby nie stracić?

Gdzie zainwestować - to odwieczne pytanie każdej osoby, która chce zarabiać na oszczędnościach. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, czy szukamy przede wszystkim wysokiego zysku, czy bezpieczeństwa. Niestety, te dwa aspekty często się wykluczają. Sprawdźmy zatem, gdzie lokować pieniądze, żeby nie stracić. 

Zastanawiając się nad tym, jak pomnożyć swoje pieniądze, przede wszystkim powinniśmy określić, jak duże ryzyko jest dla nas do zaakceptowania. Niestety, im większe ryzyko, tym większa szansa na wyższe zyski z inwestycji. Z drugiej strony, jeśli boimy się ryzyka, warto postawić na bezpieczeństwo, kosztem zysku.

Lokata

Zarabianie na lokatach jest bezpieczne, ponieważ depozyty są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do wysokości 100 tys. euro (czyli ok 416 tys. zł). Problem polega jednak na tym, że nie zarobimy tutaj ogromnych pieniędzy, nawet jeśli będziemy trzymali środki na lokacie przez kilka lat. Obecna sytuacja nie bardzo do tego zachęca. Stopy procentowe NBP są na rekordowo niskim poziomie, co oznacza, że również banki komercyjne nie są w stanie zaoferować nam wysokiego oprocentowania depozytów. Średnie oprocentowanie lokat w czerwcu oscylowało w granicach 1,68-1,58% (3-miesięczne przy wpłacie 2000 zł), a najwyższe, promocyjne oferty, proponowały 4-5% w skali roku.

Warto jednak pamiętać, że niskie oprocentowanie lokat wcale nie musi oznaczać, że stracimy, wpłacając na rachunki depozytowe. Tak naprawdę to dobre rozwiązanie, by chronić pieniądze przed inflacją. Zważywszy na to, że obecnie w Polsce panuje deflacja, każda dodatnio oprocentowane lokata jest zyskiem, nawet jeśli niezbyt imponującym.

Konto oszczędnościowe

Zamiast wybrać lokatę terminową, możemy zdecydować się na konto oszczędnościowe. To jednak inwestycja zbliżona pod względem oprocentowania do lokat (zyski będą w przypadku kont oszczędnościowych nieco niższe). Co prawda, mamy przez cały czas dostęp do naszych pieniędzy, ale drogie przelewy i limity kwotowe skutecznie zniechęcają do swobodnego korzystania z tych środków. Jeśli już decydujemy się na taki sposób lokowania pieniędzy, warto szukać konta oszczędnościowego w pełni darmowego i z jak najwyższym oprocentowaniem. 

Obligacje rządowe

Jeśli zależy nam przede wszystkim na tym, żeby nie stracić, można również rozważyć inwestycję w obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa, chociaż zysk nie będzie również wysoki. Obecnie prowadzona jest sprzedaż:

  • 2-letnich oszczędnościowych obligacji ze stałym oprocentowaniem - 2%,
  • 3-letnich oszczędnościowych ze zmiennym oprocentowaniem - 2,1%,
  • 4-letnich obligacji indeksowanych - 2,3%,
  • 10-letnich emerytalnych obligacje indeksowanych - 2,5%.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (24.06.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
895 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum