25.02.2015, 08:02

Inwestowanie w pożyczki społecznościowe - warte ryzyka?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Inwestowanie w pożyczki społecznościowe - warte ryzyka?

Od kilku lat na polskim rynku finansowym funkcjonują pożyczki społecznościowe. Promowane są jako dobra okazja do inwestycji środków. Obecnie w Polsce działa kilka serwisów typu social lending. Skoro nie są to instytucje bankowe, to nasuwa się jedno pytanie: czy takie inwestycje są bezpieczne?

Pożyczki społecznościowe polegają na zawieraniu transakcji pożyczek bezpośrednio pomiędzy osobami fizycznymi poprzez serwisy internetowe, bez udziału tradycyjnych instytucji finansowych. W ramach transakcji osoby, które dysponują nadwyżką finansową i mają do zaoferowania wolne środki pieniężne, pożyczają je osobom, które ich potrzebują.

Jak to działa?

W ramach platform do udzielania pożyczek społecznościowych spotykają się dwie strony transakcji - pożyczkobiorca i inwestor. Inwestorem jest osoba chcąca udzielić pożyczki na procent. Inwestor może dzięki korzystaniu z portalu zarobić więcej na odsetkach, niż inwestując w tradycyjny sposób, np. poprzez zdeponowanie pieniędzy na lokacie. Inwestor co miesiąc otrzymuje odsetki razem z częścią kapitału ze wszystkich swoich inwestycji.

Chcąc pożyczyć dla siebie pieniądze w ramach platformy, należy wypełnić wniosek, w którym wystarczy przedstawić cel swojej pożyczki, czyli opisać, na co dokładnie potrzebujemy gotówki. Po wprowadzeniu danych klient otrzymuje informację o wysokości raty.

Aby zweryfikować danego pożyczkobiorcę, serwisy pożyczek społecznościowych wymagają, by ten przedstawił dokumenty takie jak: zaświadczenie o zarobkach, wyciągi z konta osobistego, kopię dowodu osobistego. Osoby prowadzące działalność gospodarczą będą poproszone o przedstawienie dokumentów takich jak księga przychodów i rozchodów lub PIT. Po przeprowadzeniu weryfikacji oferta pojawia się na platformie, a inwestorzy mogą podjąć decyzję o tym, czy chcą pożyczyć właśnie tej osobie.

Czy to bezpieczne?

Platformy zapewniają o bezpieczeństwie usług. Dają możliwość weryfikacji pożyczkobiorców i ich zdolności kredytowej. Dodatkowym zabezpieczeniem jest możliwość śledzenia historii spłacanych zobowiązań danego pożyczkobiorcy. Mimo że proces nie odbywać się za pośrednictwem banku, cała procedura jest legalna. Kodeks cywilny czy Ustawa o kredycie konsumenckim nie zabraniają udzielania pożyczek osobom prywatnym. Oczywiście narzucone z góry są pewne ograniczenia, jak np. maksymalna wysokość odsetek.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (25.02.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
252 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Inwestowanie w nieruchomości pod wynajem - perspektywy 16.5.2016 8:44 przez:
irving
Inwestowanie w grunty 23.9.2014 17:15 przez:
kajabroja
Inwestowanie w lokate 29.6.2014 19:25 przez:
Dagmat

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Alternatywne inwestowanie 9.7.2014 19:58 przez:
velvet

forum o ubezpieczeniach