Oszczędności w euro - na lokatę walutową czy wymieniać na złotówki?

2015-02-27 15:05:08

Niestety, niskie stopy procentowe nie sprzyjają oszczędzaniu na rynku lokat bankowych. Czy oszczędności w euro lepiej złożyć na lokacie walutowej czy wymienić na złotówki?

Niskie stopy procentowe, nienotowane na takim poziomie od lat, nie sprzyjają oszczędzaniu. Oprocentowanie lokat w złotych rzadko przekracza 4 proc., a lokat walutowych – 1 proc. O lokatach w złotych wiele się ostatnio mówi i pisze, rzadziej o depozytach walutowych. Warto poszukać odpowiedzi na pytanie, czy mając odłożoną pewną kwotę w euro, lepiej założyć lokatę walutową, czy też wymienić euro na złotówki.

Oprocentowanie kont walutowych

Lokaty walutowe są bardzo nisko oprocentowane, natomiast polski złoty jest niestabilny. Z pewnością w grę nie wchodzą konta walutowe, które praktycznie nie są oprocentowane, a tylko mBank zaproponował swoim klientom raczej symboliczne oprocentowanie w wysokości 0,3 proc. Podobne oprocentowanie jest również na walutowych kontach oszczędnościowych.

Oprocentowanie lokat

  • 3 lata: Jeżeli ktoś zdecydowałby się złożyć swoje oszczędności w euro na lokacie walutowej, to najwyższe oprocentowanie – w wysokości 1.55 proc. – oferuje w chwili obecnej Alion Bank i T-Mobile UB. W obu przypadkach są to depozyty zakładane na okres 3 lat, nie wymagają posiadania kont w tych bankach, a rozwiązanie umowy przed terminem spowoduje utratę odsetek.
  • 6 miesięcy: Jeśli nie chcemy zamrażać pieniędzy na tak długi okres, możemy skorzystać z lokaty rocznej z oprocentowaniem 1,2 proc. w BIZ Banku (Lokata BIZ Spinająca) lub jej wersji 6-miesięcznej z oprocentowaniem 1%.
  • 3 miesiące: W przypadku umów 3-miesięcznych możemy zyskać 0,5 proc. rocznie w Noble Banku i Getin Banku.

Gdy złoty słabnie…

Zakładając osłabienie złotego w stosunku rocznym do europejskiej waluty, co jest bardzo prawdopodobne, że lepiej zainwestować w lokatę walutową, niż wymieniać euro na złotówki i składać je w depozycie bankowym, by później wymienić kapitał wraz z odsetkami ponownie na euro. Wszystko zależy od kursu polskiej waluty względem europejskiej, a tego niestety przewidzieć się nie da. Trzeba zaryzykować. Wydaje się, że mniejsze jest ryzyko, iż to złoty straci na wartości w stosunku do europejskiej waluty.

Na koniec przypominamy, że wszystkie lokaty bankowe - także te w walutach obcych - są bezpieczne do równowartości 100 tys. euro, ponieważ chroni je Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam