25.02.2015, 12:02

Na długi czy krótki termin - które lokaty wybierać?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Na długi czy krótki termin - które lokaty wybierać?

Lokaty bankowe to wciąż najczęściej wykorzystywany przez Polaków sposób oszczędzania. Pewność zysku - nawet minimalnego - i bezpieczeństwo zdeponowanych środków skutecznie przyciąga zainteresowanych. Lokaty można zawierać na długi lub krótki termin. Które z nich z nich wybrać?

Oferta depozytowa banków jest mocno zróżnicowana - każdy znajdzie coś dla siebie. Możemy wybierać między różną długością trwania umów - już od 1 dnia, do nawet 5 lat. Jaki okres depozytu opłaca się obecnie najbardziej?

Lokata krótkoterminowa

Do lokat krótkoterminowych zalicza się zwykle depozyty trwające od 1 dnia do 12 miesięcy, choć najpopularniejsze są te zawierane na okres 2-6 miesięcy. Taki sposób oszczędzania wybierają osoby, które nie chcą na długo zamrażać swoich pieniędzy.

To wśród lokat krótkoterminowych najczęściej znajdziemy oferty promocyjne, dzięki którym możemy obecnie zarobić nawet 4% w sali roku. Są to przeważnie propozycje wyłącznie dla nowych klientów banku i nie są odnawialne, czyli z takiej opcji możemy skorzystać tylko raz w jednym banku. Dodatkowo przy takiej ofercie często wymagane jest założenie konta osobistego i aktywne korzystanie z karty debetowej. W rezultacie może się okazać, że zarobione odsetki wystarczyły jedynie na pokrycie kosztów konta i karty.

Lokata długoterminowa

Lokaty długoterminowe zakładane są zazwyczaj na okres od 24 miesięcy, choć można do nich zaliczyć nawet lokaty roczne. Dzięki dłuższemu okresowi zamrożenia pieniędzy, zysk z niej jest o wiele większy. A i same banki chętniej oferują wyższe oprocentowanie klientom, którzy chcą powierzyć im pieniądze na dłuższy czas. Z długoterminowych depozytów najczęściej korzystają osoby, które oszczędzają na nieokreślony cel, mogąc pozwolić sobie na zamrożenie pieniędzy na kilka lat. Takie rozwiązanie jest korzystne dla osób, które posiadają większy kapitał i nie muszą się martwić, że za pól roku czy rok będą musiały zrywać lokatę, ponieważ potrzebne będą pieniądze. Oprocentowanie lokat długoterminowych oscyluje głównie wokół 3-4%, choć można i uzyskać nawet 5,8% w skali roku (w SK Banku, deponując pieniądze na 5 lat).

Która lepsza?

Jeśli bralibyśmy pod uwagę tylko kryterium oprocentowania, wygrałyby depozyty długoterminowe, ponieważ dają większy zysk. Taka lokata jest opłacalna, jeżeli naprawdę będziemy trzymali w banku środki do końca umowy. Jeżeli wycofamy pieniądze wcześniej, najczęściej stracimy odsetki, które do tej pory narosły.

Dużym plusem lokat na krótszy termin jest szybszy dostęp do własnego zaplecza finansowe. W przypadku, gdy nie możemy się zdecydować, jaka lokata będzie dla nas lepsza, możemy wybrać depozyt o zmiennym oprocentowaniu. Lokata taka w sposób automatyczny dostosowuje się do aktualnie obowiązujących stóp procentowych (na warunkach określonych w umowie), ponieważ na jej oprocentowanie składa się poziom wybranej stopy rynkowej oraz marży.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (25.02.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
878 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
500+ a zajęcie komornicze 5.4.2016 15:41 przez:
Edds
kredyt konsumpcyjny na zakup mieszkania 17.11.2015 8:06 przez:
ulek-h
Komornik, pensja i alimenty 12.8.2014 10:34 przez:
FRUGOholiczka
Karta kredytowa z długim okresem 27.6.2014 14:49 przez:
Patrycja

forum o kredytach

Forum o lokatach
Lokata strukturyzowana - to bezpieczne? 28.4.2014 13:49 przez:
Radosław

forum o lokatach

Najnowsze