10.03.2015, 10:03

Lokaty długoterminowe - zakładać czy czekać na podwyższę stóp procentowych?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 2 głosów)

Lokaty długoterminowe - zakładać czy czekać na podwyższę stóp procentowych?

Kolejna obniżka stóp procentowych zmusza do zrewidowania sensu oszczędzania na lokatach. Lepiej zatem zacząć inwestować np. w fundusze? A może warto założyć lokatę na rok, licząc, że po tym czasie oprocentowanie depozytów zacznie rosnąć?

Mimo i tak już rekordowo niskich stóp procentowych Rada Polityki Pieniężnej postanowiła kilka dni temu obniżyć je po raz kolejny. To z kolei z pewnością będzie miało w najbliższym czasie odzwierciedlenie w wysokości rat kredytów hipotecznych, a także w potencjalnych zyskach z lokat bankowych. W tym momencie warto zadać sobie pytanie, czy mimo wszystko warto deponować pieniądze na lokatach, czy lepiej poczekać na odwrócenie trendu.

Z lokat na inwestycje

Obniżka stóp procentowych będzie miała odbicie w oprocentowaniu wszystkich lokat, zarówno tych krótko-, jak i długoterminowych. Jednocześnie spora grupa klientów zacznie szukać alternatywnych rozwiązań oszczędnościowych. Banki z pewnością zwiększą sprzedaż produktów inwestycyjnych i strukturyzowanych, ponieważ - nie da się ukryć, że depozyty nie są obecnie najlepszym sposobem na zarabianie. Inne rozwiązania to fundusze rynku pieniężnego czy fundusze obligacji.

Lokaty długoterminowe

Jeśli jednak wolimy pozostać przy lokatach, preferując przede wszystkim bezpieczeństwo kapitału i pewność zysku - co prawda niewielkiego, ale jednak - wybierzmy oferty długoterminowe. Te zwykle są wyżej oprocentowane od depozytów na 3 czy 4 miesiące. W tym przypadku nie powinniśmy zwlekać i otworzyć lokatę możliwie jak najszybciej. Lokata długoterminowa, zakładana na okres od 12 miesięcy, wydaje się być najbardziej uzasadniona, gdyż pozwoli przeczekać najtrudniejszy okres na rynku lokat i wejść z pozyskanym kapitałem już w nowe, prawdopodobnie lepsze warunki. Termin dłuższy niż 2-letni może być już ryzykowny, gdyż stopy procentowe raczej nie będą już tak mocno spadały, a w przeciągu kolejnych kilkunastu miesięcy powinny powędrować w górę.ki.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (10.03.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
895 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Stale oprocentowana lokata 3.11.2014 17:00 przez:
Fiodor
Co wybrać lokatę czy konto oszczędnościowe 17.5.2014 11:45 przez:
mariqa
Lokata jako inwestycja na przyszłość 14.5.2014 21:21 przez:
kolorowaPanna

forum o lokatach