05.02.2015, 15:01

Czym jest lokata dwuwalutowa?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 7     / 10 (oddano 1 głosów)

Czym jest lokata dwuwalutowa?

Jeśli zwykła lokata nam nie wystarcza, warto pomyśleć o innym rozwiązaniu, np. o lokacie dwuwalutowej. Sprawdźmy, ile i w jaki sposób można zarobić na takim instrumencie finansowym.

DCD (Dual Currency Deposit) to właśnie lokata dwuwalutowa, czyli typ depozytu skonstruowanego w oparciu o opcje walutowe. Łączy ona w sobie standardową lokatę i jednocześnie walutową transakcję terminową.

Jak to wygląda w praktyce? Wpłacamy do banku kapitał, zazwyczaj jest to minimum 20 tys. zł, które podlegają oprocentowaniu. Następnie musimy określić kurs, po którym chcielibyśmy przewalutować nasze złotówki na określoną walutę. Tutaj zaczyna się ryzyko, bo może okazać się, że jednak wybranego przez nas kursu na rynku nie będzie. W takim przypadku nie dochodzi w ogóle do przewalutowania, otrzymamy z powrotem nasze złotówki, chociaż z odsetkami.

Termin trwania depozytu mieści się zwykle w czasie od 14 dni do 12 miesięcy. Niestety, dostępność takich instrumentów finansowych jest ograniczana przez wymóg wysokiej wpłaty minimalnej. Jednak oprocentowanie DCD jest przeważnie wyższe, niż zazwyczaj oferowanych lokat terminowych. Oprócz zwykłego oprocentowania z lokaty, dostajemy również gratyfikację za podejmowane ryzyko.

Decydując się na  lokatę dwuwalutową, musimy wziąć pod uwagę ryzyko. Przecież nie zawsze dojdzie do przewalutowania, a zatem zysk będzie wtedy mniejszy. Z reguły wysokość odsetek zależy od prawdopodobieństwa przewalutowania (kursu walut). Jeśli mamy większe szanse na to przewalutowanie, tym wyższa będzie wysokość odstek. Warto jednak wspomnieć, że odsetki zawsze zostaną nam wypłacone w złotówkach.

Inną kwestią konieczną do rozpatrzenia przed zdecydowaniem się na wspomniany instrument finansowy jest również ryzyko kursowe. Można powiedzieć, że lokata ta jest rodzajem zakładu. Przewidujemy, że waluta osiągnie określony kurs. Problem jednak w tym, że kurs na rynku może być o wiele lepszy, niż ustaliliśmy w umowie, a wtedy będzie to dla nas niekorzystne, poniesiemy stratę. Wspominaliśmy, że tak, czy inaczej, otrzymamy odsetki, jednak te odsetki mogą nie pokryć straty. W takim wypadku przegrywamy nasz zakład.

Warto zastanowić się nad lokatą dwuwalutową, gdy posiadamy wiedzę na temat rynku walut i potrafimy ocenić wysokość kursu przewalutowania. Nie jest to jednak łatwe. Jeżeli jednak nasze przewidywania się sprawdzą, możemy całkiem nieźle zarobić. DCD to dobry instrument dla tych, którzy posiadają dużą gotówkę i skłonni są do ryzyka.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (05.02.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
895 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Czym jest BLIK? 17.2.2015 11:53 przez:
Radosław

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Czym jest "stanowisko w drodze uznania"? 2.6.2019 13:41 przez:
Arturr
Czym jest EKUZ? 30.10.2014 11:09 przez:
Emilia Kasińska, Ekspert Comperia.pl

forum o ubezpieczeniach