19.02.2015, 12:14

Lokaty happy hours - co koniecznie trzeba o nich wiedzieć?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Lokaty happy hours - co koniecznie trzeba o nich wiedzieć?

Lokaty bankowe od lat kuszą klientów bezpiecznym zyskiem. Składamy w banku depozyt finansowy na określony czas, po którym wypłacamy kapitał powiększony o odsetki. Banki zachęcają do takiego sposobu pomnażania oszczędności różnymi promocjami, np. typu happy hours. Co powinniśmy wiedzieć o takich lokatach?

Lokaty bankowe to bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą zarobić bezpiecznie. Przed założeniem lokaty, najlepiej porównać propozycje kilku instytucji finansowych, nie ograniczając się tylko do jednego banku.

Rola kapitalizacji odsetek

Do najważniejszych cech lokat należy z góry określone oprocentowanie, pozwalające ustalić, jakie dokładnie zyski osiągniemy po zakończeniu umowy. Szukając odpowiedniej dla siebie oferty depozytowej, powinniśmy zwrócić jednak uwagę na kapitalizację odsetek. Im częstsza, tym większe będą zyski, bo kapitał podlegający oprocentowaniu, czyli pracujący na zysk klienta, będzie systematycznie powiększany o już wypracowane odsetki. Mówiąc prościej - będziemy też zarabiać dzięki odsetkom od odsetek. Czasem więc korzystniej jest zdeponować kapitał na krótszy okres, np. na 2 miesiące, przedłużając umowy na kwoty powiększone o osiągnięty już zysk, niż lokować na dłuższy termin. Podkreślmy jednak, że wszystko zależy od sytuacji rynkowej - pamiętajmy, że z reguły lokaty długoterminowe oprocentowane są wyżej niż te na kilka miesięcy.

Liczy się czas trwania lokat

Na poziom dochodu z depozytów mają wpływ także inne parametry, m.in. długość trwania umowy czy maksymalna kwota, którą możemy zdeponować.

Dużym zainteresowaniem konsumentów cieszą się lokaty krótkoterminowe, w których nasz kapitał zamrożony jest przez krótki czas. Plusem takiego rozwiązania jest możliwość zmiany lokaty na korzystniejszą po upływie określonego terminu umowy. Minusem lokat krótkoterminowych jest standardowo mniejszy zysk w porównaniu z depozytem długoterminowym. Lokując środki na kilka lat, często mamy możliwość otrzymania większego oprocentowania i pieniądze dłużej pracują na zysk.

Zasady lokat happy hours

Lokaty typu happy hours to zwykle lokaty krótkoterminowe, które przyciągają klientów banku obietnicą wyższego zysku. W ramach podobnych akcji banki proponują podwyższone oprocentowanie depozytów w stosunku do standardowej oferty (zwykle o ułamek punktu procentowego), ale oferta jest aktualna tylko przez kilkanaście minut, godzinę, czasem dłużej. Klienci, którzy chcą z niej skorzystać, muszą być więc czujni, czekając na sygnał z banku. Zwykle informacja o włączeniu promocji jest zamieszczana na stronie banku (także przez bankowość elektroniczną i mobilną), czasem zainteresowani mogą zgłosić się wcześniej do otrzymywania powiadomień (mailowych, SMS-owych), które są wysyłane w momencie aktywowania happy hours.

Promocje happy hours bywają ograniczone kwotowo i limitowane nie tylko czasowo, ale i ilościowo (np. depozyt na promocyjnych warunkach może założyć tylko kilkadziesiąt/kilkaset itp. pierwszych osób, które się w tym celu zgłoszą).

Zyskuje klient - zyskuje bank

Cel wszelkich promocji depozytowych to przede wszystkim przyciągnięcie do banku nowych klientów, a w przypadku happy hours - które dostępne są przeważnie dla wszystkich klientów danego banku - także przywiązanie do instytucji tych już obecnych. Zyskuje więc i konsument, i bank.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (19.02.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
873 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Lokata Welcome w Lions Bank-u 9.3.2016 8:54 przez:
Tereza
Krótka lokata do studenta . 9.2.2016 9:30 przez:
nastor
Lokata Happy Plus 29.10.2015 20:19 przez:
Stanisław Bińkiewicz, Stanisław Binkiewicz
Zakładać teraz czy jeszcze poczekać? 20.5.2015 9:37 przez:
nastor
Zerwnanie lokaty bez konsekwencji 23.12.2014 10:01 przez:
Marzena Kazbieruk, Ekspert Comperia.pl
Lokata Happy 27.8.2014 11:01 przez:
marylkakor

forum o lokatach