28.01.2015, 11:34

Miedź ciągle tanieje. Jakie to przyniesie skutki dla polskiej gospodarki?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Miedź ciągle tanieje. Jakie to przyniesie skutki dla polskiej gospodarki?

Miedź tanieje na światowych rynkach z każdym dniem. Obecnie jej ceny są podobne do tych sprzed czterech lat. Zdania ekspertów na temat wpływu tego zjawiska na polską gospodarkę są podzielone. Jedni uważają, że jest to sygnał kłopotów na skalę światową, w tym również dla polskiej gospodarki, inni marginalizują ten problem.

Od początku 2014 roku cena miedzi spadła około 20 proc., mimo wszystko jest to spadek mniejszy od tego, jaki odnotowały inne surowce, takie jak ropa czy gaz. Lepiej na rynku radzą sobie jednak metale szlachetne, np. złoto i srebro. Obawy dotyczące dalszego spadku ceny miedzi są jednak związane z obawami o wyceny metali, surowców energetycznych oraz rolnych.

Przyczyny spadku cen miedzi

Jedną z głównych przyczyn spadku cen miedzi jest obniżenie prognozy globalnego wzrostu gospodarczego z 3,4 proc. do 3 proc. Spadki związane są również ze słabnącą kondycją gospodarki chińskiej. Produkcja miedzi w Chinach tylko w ubiegłym roku zwiększyła się o 14 proc. przy równoczesnym wzroście mocy wytopowych, przy najmniejszym tempie wzrostu gospodarczego od 15 lat.

Jaki ma to wpływ na polską gospodarkę?

Obserwując sytuację spadku cen miedzi, nie można nie zwrócić uwagi na to, jaki to ma wpływ na rynek polski. Miedź to jeden z tańszych surowców kowalnych, który używany jest przede wszystkim w przemyśle elektrotechnicznym i budownictwie. Przedstawiciele wymienionych sektorów na spadkach cen miedzi zyskają najwięcej. Wykorzystanie taniejącego surowca nie przekłada się jednak na zyski innych spółek. Przedsiębiorstwa, które wykorzystują ten surowiec na mniejszą skalę, nie odczują wahań ceny.

A kto traci?

Na Giełdzie Papierów Wartościowych znajdują się jednak polskie spółki, które na spadkach cen mogą stracić. Jedną z nich jest KGHM. Jego akcje spadły z poziomu 122,5 PLN do nawet 99,7 PLN., po czym rozpoczęło się trwające kilka sesji odreagowanie. Jako dodatkowy problem spółki wymienia się kwestię wprowadzonego opodatkowania kopalin. Spółka nie ma możliwości odliczania kosztów poszukiwań surowców, co odbija się negatywnie na jej sytuacji i zmniejsza jej konkurencyjność wobec firm zagranicznych.

Na efekty spadku cen miedzi wobec polskiej gospodarki trzeba będzie jeszcze zaczekać. Najprawdopodobniej ucierpią firmy bezpośrednie z nią związane, jednak jej ceny nie powinny się odbić znacząco na całej polskiej gospodarce.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (28.01.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
252 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora