02.02.2015, 16:46

15% na lokacie strukturyzowanej w PKO BP - czy warto ryzykować?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9     / 10 (oddano 1 głosów)

15% na lokacie strukturyzowanej w PKO BP - czy warto ryzykować?

Na lokatach strukturyzowanych można sporo zarobić. Dowodem na to są wyniki zakończonej już struktury, którą w 2012 r. oferował PKO Bank Polski. Oparta na cenie palladu lokata pozwoliła zyskać inwestorom 15% w skali roku. Struktury nie są jednak rozwiązaniem dla każdego. Sprawdź, czy i kiedy warto ryzykować.

Lokata strukturyzowana zbudowana jest zwykle z dwóch części. Jedna z nich, o charakterze oszczędnościowym, przeznaczana jest na bezpieczne inwestycje - zazwyczaj zdeponowane zostaje w ramach niej co najmniej 70% kapitału. Druga część – inwestycyjna – umożliwia angażowanie środków w instrumenty bardziej ryzykowne, ale za to dające szansę większej stopy zwrotu.

Sprawdź też: Jak działają polisy strukturyzowane?

Ideą takiego podziału jest, by oszczędnościowa część mogła chronić całość inwestycji, ale to strona inwestycyjna ma wypracować wyższy zysk. Można powiedzieć, że w ramach niej zakładamy się, że dana wartość inwestycyjna wzrośnie lub spadnie. Część oszczędnościowa jest swoistą poduszką, która pozwoli łagodniej spaść w przypadku przegrania tego zakładu. Im większa wiedza inwestora, tym większa szansa na zarobek. Już chociażby dlatego nie jest to lokata dla wszystkich.

Lokata strukturyzowana to inwestycja raczej długoterminowa, zwykle trwająca 2-3 lata. Wszystko po to, by produkt zdążył wypracować zadowalający zysk.

Wróćmy jednak do lokaty strukturyzowanej w PKO BP. Oparta była ona na cenie palladu (często używany w katalizatorach samochodowych), a w części oszczędnościowej wykorzystano lokatę 3-miesięczną oprocentowaną w wysokości 8% w skali roku. Inwestycja ta rozpoczęła się w roku 2012. Za cały okres został osiągnięty zysk ponad 37% (15% w skali roku). Przewidywania co do wzrostu ceny palladu w tym wypadku sprawdziły się.

Obecnie bank proponuje lokatę strukturyzowaną na 3 lata, w której odsetki będą uzależnione od akcji 5 dużych firm operujących w Azji. Lokata ta będzie dostępna do końca stycznia 2015 roku.

Sprawdź też: Jak zarabiać na opcjach walutowych?

Lokata strukturyzowana w PKO BP jest dobrym przykładem tego, że na strukturze można dobrze zarobić. Niestety, jest jedno „ale” – nie zawsze się tak zdarza. Niestety bywa, że takie lokaty są rozczarowaniem dla inwestora, ale za to są niezłym dostawcą marży dla banku. Nierzadko okazuje się, że zysk jest takiego samego rzędu jak na zwykłej lokacie. Mimo że większość produktów tego typu posiada ochronę całości lub większości zainwestowanego kapitału, to nie jest to rozwiązanie dla osób, które oczekują pewnych zysków bez ryzyka. Mimo wszystko w dobie niskich stóp procentowych lokaty strukturyzowane pojawiają się coraz częściej w ofercie większości banków i ciesząc się rosnącym zainteresowaniem klientów.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (02.02.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
898 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
kredyt 15 tysięcy, umowa na czas określony. 15.4.2015 9:24 przez:
dario
Czy mam zdolność na kredyt? 2.4.2018 13:46 przez:
rav190

forum o kredytach

Forum o ubezpieczeniach
Jazda na rolkach - jakie ubezpieczenie? 4.4.2016 11:01 przez:
kazik

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Podatek od sprzedawanej nieruchomości gruntowej 3.7.2019 18:47 przez:
Cappieevan

forum finansowe dla firm

Forum GSM
jaka oferta z telefonem 'dla seniora'? 28.1.2016 15:53 przez:
Trylion

forum gsm