26.01.2015, 15:02

Jak oszczędzać bez podatku?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8     / 10 (oddano 1 głosów)

Jak oszczędzać bez podatku?

Od początku br. możemy więcej odkładać na naszą emeryturę, ponieważ zostały podniesione limity wpłat na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Dotychczasowy poziom został zwiększony o 639 zł do kwoty 11 877 zł. Może to być dobry sposób na oszczędzanie bez podatku.

Roczny limit wpłat na IKE to trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego (w roku 2015 ma ono wynieść 3 959 zł). Podwyższenie limitu IKE to nie tylko dobry sposób na inwestycję nieopodatkowaną, ale przede wszystkim poważne wsparcie dla przyszłej emerytury. Wiadomo, że ZUS nie zaproponuje wysokich świadczeń, dlatego lepiej samemu zadbać o ich godziwy poziom. IKE to skuteczny sposób na zwiększenie emerytury bez drastycznych wyrzeczeń.

Również limit wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) został podniesiony - w tym przypadku do kwoty 4 750,80 zł. Warto przypomnieć, że z tytułu wpłaty na IKZE przysługuje ulga podatkowa. Każdy, kto wpłacił pieniądze na takie konto przed końcem 2014 roku, będzie mógł odliczyć od podatku nawet 1 438 zł.

Banki często tworzą specjalne rachunki dla klientów, którzy chcą oszczędzać na przyszłą emeryturę. W PKO BP, na przykład, jest to rachunek lokacyjny Super-IKE. Można tam wpłacać pieniądze z wielu źródeł i może to robić zarówno osoba pełnoletnia, jaki i niepełnoletnia, która ukończyła co najmniej 16 lat. Jednak w tym ostatnim przypadku środki muszą pochodzić wyłącznie z wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę.

Rachunki, jak ten z przykładu PKO BP, to bardzo wygodne rozwiązanie oszczędnościowe - i do tego bezpieczne. Pieniądze na koncie lokacyjnym, podobnie jak w przypadku lokat bankowych, chronione są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty 100 000 euro. Klient nie ponosi kosztów otwarcia i prowadzenia tego rachunku.

Gdy właściciel konta lokacyjnego osiągnie wiek 60 lat, może wypłacić pieniądze bez płacenia podatku od zysków kapitałowych. Może to zrobić także w wieku minimum 55 lat, jeśli nabył już prawa emerytalne. Warunkiem jest jednak, żeby wpłaty na IKE dokonywane były przynajmniej przez 5 lat, a ponad połowa środków została wpłacona nie później niż 5 lat przed złożeniem wniosku o wypłatę.

Warto zauważyć, że rachunki lokacyjne to nie jedyne rozwiązanie, jeśli chodzi o IKE. Poprzez konto IKE można także zainwestować w obligacje Skarbu Państwa, a gdy posiadamy odpowiednią wiedzę, także w instrumenty na rynku kapitałowym.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (26.01.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
895 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora