23.02.2015, 11:50

IKE i IKZE: zmiany w 2015 roku

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

IKE i IKZE: zmiany w 2015 roku

W 2015 r. obowiązują nowe limity wpłat na Indywidualne Konta Emerytalne oraz Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Jakie zmiany zaszły w funkcjonowaniu tego typu produktów oszczędnościowych?

W 2015 roku właściciele IKE mogą wpłacić rocznie na swoje konta 11.877 zł, natomiast na IKZE – 4.750.80 zł. Taką decyzje podjął resort pracy i polityki społecznej. W związku z tym właściciele tych kont będą mogli więcej odkładać na swoje przyszłe emerytury. Nie są to jakieś znaczące podwyżki, bowiem w 2014 roku na IKE można było rocznie wpłacać 11.238 zł, a na IKZE 4,495.20 zł. Dobrze jednak, że Minister Pracy i Polityki Społecznej w ogóle podjął ten temat.

To nie wszystko, bowiem w 2015 roku zwiększą się również maksymalne składki, które można dodatkowo wpłacić na PPE, czyli na Pracowniczy Program Emerytalny. Kwota ta wzrośnie o prawie 1 tys. zł, a konkretnie o 958.50 zł, i wyniesie w 2015 roku 17.815.50 zł.

Zainteresowanie IKE, a przede wszystkim IKZE, nadal nie jest tak wysokie, jak się spodziewano. Trudno się temu dziwić, bowiem Polacy nie mają pieniędzy na dodatkowe oszczędzanie na swoje przyszłe emerytury. Poza tym chyba nie do końca zadziałała edukacja społeczeństwa. Nadal wiele osób nie ma pojęcia, na jakich zasadach funkcjonują IKE i IKZE. Jedno jest pewne, podniesienie limitów wpłat z pewnością wpłynie na podwyższenie ulg podatkowych, które będzie można wpisać przy rocznych rozliczeniach PIT. Warto, by właściciele IKE i IKZE zapoznali się ze szczegółami tych odpisów, ponieważ leży to w ich interesie.

IKE oraz IKZE są dodatkowymi zabezpieczeniami emerytalnymi, dlatego warto rozważyć przystąpienie do tej formy oszczędzania. Bardzo dużą zaletą obu tych rachunków jest brak podatku od zysków kapitałowych. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli w ramach IKE i IKZE inwestujemy pieniądze, np. w akcje, to w razie uzyskania dochodu z tej inwestycji nie odprowadzimy podatku od zysku, czyli nie dzielimy się zyskiem ze skarbówką. Podobna sytuacja ma miejsce przy dywidendach oraz obligacjach.

Zaletą tej dodatkowej formy oszczędzania na przyszłe emerytury jest również to, że jeżeli uzyskamy już uprawnienia emerytalne, to nawet wypłacając pieniądze z IKE, nie zapłacimy podatku dochodowego. Nieco inna jest sytuacja przy wypłatach z IKZE. W tej sytuacji zapłacimy podatek od zysku, ale przy rezygnacji z inwestycji. Natomiast wpłaty dokonywane na ten rachunek będzie można odliczyć w ramach przysługującego limitu.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (23.02.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
943 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
konto oszczędnościowe jest opodatkowane? 2.3.2015 13:22 przez:
Marzena Kazbieruk, Ekspert Comperia.pl
TAX FREE IV? 27.8.2014 11:14 przez:
joasiamyk

forum o lokatach