10.03.2015, 14:20

Jak nie lokata, to co? O alternatywnych sposobach zarabiania na oszczędnościach

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 7.3     / 10 (oddano 4 głosów)

Jak nie lokata, to co? O alternatywnych sposobach zarabiania na oszczędnościach

Posiadając nadwyżki finansowe, Polacy coraz częściej decydują się na ich inwestowanie. I o ile w przypadku większych sum można łatwo znaleźć odpowiedni produkt inwestycyjny, o tyle w przypadku małych kwot wybór jest bardziej ograniczony. W co zatem inwestować w dobie nisko oprocentowanych lokat? O tym poniżej.

Niestandardowe inwestowanie pieniędzy stało się ostatnio modne wśród naszego społeczeństwa. Poniekąd zmusza do tego sam rynek finansowy - oprocentowanie lokat jest tak niskie, że uzyskane z nich odsetki mogą wystarczyć co najwyżej na przysłowiowe waciki. Coraz odwracamy wzrok od produktów typowo oszczędnościowych, takich jak lokaty i konta oszczędnościowe, a zerkamy z ciekawością w stronę funduszy inwestycyjnych etc. Co istotne, inwestować w ten sposób można nie tylko kapitał rzędu kilku tysięcy złotych - zacząć można już od kilkuset złotych miesięcznie.

Fundusze inwestycyjne

Jednym ze sposobów inwestowania nawet przy niewielkich kwotach są fundusze inwestycyjne i plany systematycznego oszczędzania. Należy pamiętać, aby inwestowanie w takim przypadku miało charakter długoterminowy (najlepiej wybrać okres około 10-letni). Nasze środki mogą być lokowane przez fundusze inwestycyjne: w rynek akcji, papiery dłużne czy obligacje. Wszystko zależy od zakładanego ryzyka. Co ważne, decydując się na podobne plany inwestycyjne możemy co miesiąc systematycznie inwestować kolejne, wolne środki.

Sprawdź też: Jak grać na Forex? Poradnik początkującego inwestora

Pożyczki społecznościowe

Jednym z nowszych sposobów inwestowania nawet małych kwot są pożyczki społecznościowe, będące swoistą alternatywą dla pożyczek i kredytów bankowych. Sama istota pożyczania na serwisach pożyczek społecznościowych polega na skupieniu w jednym miejscu osób, które potrzebują gotówki, z osobami, które chcą zainwestować posiadany przez siebie kapitał. W ten sposób osoba zamierzająca pożyczyć środki umieszcza na portalu swoje ogłoszenie, opisując cel, na jaki pożyczka zostanie przeznaczona. Osoba udzielająca pożyczki określa z kolei, jaką kwotę i na jaki procent może danej osobie pożyczyć. Zwyczajowo na jedną pożyczkę najczęściej składają się kwoty kilku inwestorów. Co prawda przy małych kwotach zysk nie jest duży, jednak inwestując środki w kilka pożyczek, z pewnością miesięcznie można uzyskać z tego tytułu zarobek, który znów można zainwestować w następne produkty. Trzeba jednak wykazać się zalecaną ostrożnością, biorąc pod uwagę ryzyko nieodzyskania wierzytelności.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (10.03.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
943 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora