21.02.2015, 15:25

Nie zawsze utracisz odsetki po zerwaniu lokaty

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Nie zawsze utracisz odsetki po zerwaniu lokaty

Zawarcie lokaty i osiągnięcie oczekiwanych korzyści wymaga zamrożenia kapitału i braku możliwości dysponowania zdeponowanymi środkami. A co jeśli zdecydujemy się zerwać umowę?

Lokaty bankowe wciąż są jednym z najpopularniejszych produktów oszczędnościowych. Ich minusem jest konieczność zamrożenia kapitału na określony w umowie czas. W wielu przypadkach zerwanie jej będzie wiązało się z całkowitą lub częściową utratą naliczonych do tego czasu odsetek. Zdarzają się jednak również takie oferty, w ramach których zerwanie lokaty nie pociągnie za sobą takich konsekwencji.

Gdzie zachowamy należne odsetki?

Wycofanie depozytu przed terminem zapadalności nie spowoduje utraty dotychczas wypracowanego zarobku między innymi w przypadku Lokaty na Start w Getin Online. Lokata na Start to depozyt dwumiesięczny, w przypadku którego istnieje możliwość zerwania umowy w dowolnym momencie jej trwania, a bank wypłaci nam 100 proc. należnych odsetek za czas, w którym pozostawialiśmy nasz kapitał do dyspozycji instytucji.

Podobna sytuacja będzie miała miejsca na Lokacie Bezkarnej BGŻOptima. W tym przypadku mówimy o depozycie trzymiesięcznym do kwoty 20 tys. zł.

Stosunkowo często, głównie w przypadku lokat długoterminowych, zdarza się, że odsetki zostaną wypłacone tylko w pewnej części. Nie jest to niestety standardem, w związku z czym przed podpisaniem umowy warto sprawić, jak kwestię jej zerwania potraktuje bank lub upewnić się, że w trakcie trwania lokaty nie będziemy potrzebowali zdeponowanego na niej kapitału.

Co zamiast lokaty?

Jeśli boimy się zamrożenia pieniędzy nawet na krótki czas, jednak nie chcemy, aby pieniądze leżały w szufladzie lub na rachunku bieżącym, warto zastanowić się nad założeniem konta oszczędnościowego. Jest to rozwiązanie, które pozwala w dowolnym momencie uruchomić kapitał, w całości lub dowolnej części. Wprawdzie wykonanie przelewu z takiego konta może być płatne, jednak zazwyczaj otrzymujemy możliwość skorzystania z przynajmniej jednego darmowego przelewu w miesiącu. W przypadku nieprzewidzianych sytuacji powinna to być wystarczająca ilość, niepociągająca za sobą żadnych dodatkowych opłat.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (21.02.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
1000 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Jak usunąć zapytania z BIK? 12.4.2016 23:29 przez:
Artur Sarnecki,

forum o kredytach

Forum o ubezpieczeniach
Ubezpieczenia od utraty zniżek- gdzie? 20.4.2016 21:57 przez:
Pola

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Limit debetowy dla firm Bank BPH 19.5.2016 11:01 przez:
nastor

forum finansowe dla firm

Forum GSM
"Power bank"- korzystanie. 6.4.2016 22:17 przez:
panek

forum gsm