20.01.2015, 15:07

Produkty inwestycyjno-oszczędnościowe a lokaty. Kiedy z których korzystać?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 5     / 10 (oddano 1 głosów)

Produkty inwestycyjno-oszczędnościowe a lokaty. Kiedy z których korzystać?

Banki chętnie oferują swoim klientom produkty inwestycyjno-oszczędnościowe. Czym różnią się one od tradycyjnych lokat i w jakich sytuacjach warto je wybrać?

Na rynku finansowym znajdziemy wiele sposobów pozwalających na pomnażanie zgromadzonych pieniędzy, a jednym z nich są produkty inwestycyjno-oszczędnościowe. W jaki sposób one działają i czym się różnią od lokat?

Cechy produktów inwestycyjno-oszczędnościowych

Produkty inwestycyjno-oszczędnościowe często są związane z inwestowaniem pieniędzy w fundusze inwestycyjne na dłuższy okres. Długoterminowy charakter tych produktów oznacza, że nasza inwestycja poczyniona dziś przyniesie (lub nie) zyski po wielu latach. Zarobek może być widoczny na przykład dopiero za 10, 15 czy nawet 20 lat. Może też nie być go wcale, a nawet może dojść do znacznego pomniejszenia naszego wkładu, choćbyśmy dotrwali do końca umowy (wyjątkiem produkty z ochroną kapitału).

Dodatkowo przy takich produktach przedwczesne wycofanie środków przez terminem umownym może kosztować nas utratę dużej ich części. Inwestycje tego typu należy traktować raczej jako zabezpieczenie na okres emerytury aniżeli instrument, który pozwoli nam skorzystać z pieniędzy po krótszym okresie. Podkreślmy, że często produkty tego typu wiążą się z zawarciem umowy ubezpieczenia na życie.

Charakterystyka lokat

Tradycyjne lokaty to produkty służące do krótkoterminowego pomnażania kapitału. Choć oszczędzanie z ich pomocą może mieć różną długość, to dotyczy zwykle czasu do 2-3 lat. Najczęściej banki oferują klientom lokaty roczne lub kilkumiesięczne: na miesiąc, trzy miesiące czy pół roku. Założenie lokaty wiąże się zwykle z utratą odsetek w przypadku wcześniejszej wypłaty środków. Niestety, zarobek płynący z depozytów nie jest duży - obecnie oprocentowanie roczne lokat sięga przeciętnie 3% w skali roku. Co istotne, kapitał zgromadzony na lokatach jest gwarantowany przez BFG, a deponent ma pewność nie tylko tego, że nie straci, ale i z góry wie, ile zyska (wyjątkiem lokaty z oprocentowaniem zmiennym).

Który produkt wybrać?

Różnice między produktami inwestycyjno-oszczędnościowymi a lokatami tradycyjnymi są znaczne. Te pierwsze to inwestowanie długoterminowe - zwykle z pomocą funduszy inwestycyjnych. W przypadku tradycyjnych lokat inwestycja trwa krócej.

Na pytanie, które rozwiązanie dla pomnażania własnego kapitału wybrać, można odpowiedzieć tylko wtedy, kiedy zna się preferencje i aktualną sytuację konsumenta. Jeżeli mamy w planach właśnie długoterminowe gromadzenie kapitału na przyszłość, to lepiej postawić na produkt inwestycyjno-oszczędnościowy. Może to być znakomite wsparcie finansowe w perspektywie naszej emerytury. Jeśli jednak liczymy na szybsze spożytkowanie pieniędzy, chcąc uniknąć ryzyka, lepiej wybrać lokatę.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (20.01.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
873 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora