Które fundusze inwestują w złoto?

2015-01-13 15:03:32

Fundusze są pośrednią formą inwestowania w złoto. Inwestor nie musi kupować złota fizycznie, np. w postaci sztabki, biżuterii czy monet. Ma możliwość zakupu jednostek funduszu inwestycyjnego, który lokuje kapitał w akcje firm zaangażowanych w wydobycie, obróbkę lub obrót kruszcem. Postanowiliśmy sprawdzić, gdzie można zakupić jednostki takich funduszy.

Aby znaleźć odpowiednią ofertę funduszu inwestującego w złoto, trzeba się niestety sporo nagimnastykować. Jednym z lepszych wyborów może okazać się PKO Światowy Fundusz Walutowy FIO subfundusz PKO Złota. W ramach otwartego subfunduszu PKO Złota aktywa lokowane są w instrumenty udziałowe spółek związanych z poszukiwaniem, wydobyciem, produkcją, przetwarzaniem, dystrybucją lub handlem nie tylko złotem, ale również srebrem, platyną czy palladem. Środki inwestowane są również w kontrakty terminowe na akcje takich spółek.

Na polskim rynku funkcjonuje także fundusz Ivestors Gold FIZ, którego jednostki są dostępne za pośrednictwem biura maklerskiego BGŻ i bezpośrednio na GPW. W tym przypadku wartość instrumentów zależy od ceny rynkowej złota, a także srebra, platyny i palladu. Fundusz może ponadto lokować środki w akcje spółek, które działają w branży poszukiwania, rozwoju i eksploatacji złóż metali szlachetnych oraz złóż polimetalicznych, w których złoto, srebro, platyna i pallad stanowią istotną część. W tym przypadku certyfikaty inwestycyjne funduszu wyceniane są i mogą zostać wykupione raz w miesiącu, na koniec miesiąca.

Innym funduszem inwestującym w złoto jest DWS Gold. W jego ramach nawet do 100 proc. wartości aktywów netto przeznaczane jest na jednostki uczestnictwa emitowane przez subfundusz zagraniczny DWS Invest Gold and Precious Metal Equities i/lub fundusz DWS Gold Plus. Środki lokowane są pośrednio w akcje przedsiębiorstw sektora eksploracji, wydobycia, produkcji lub przetwarzania metali szlachetnych.

Warto również zwrócić uwagę na ofertę funduszu Schroders Surowcowy, którego celem jest zapewnienie całkowitego zwrotu w długim terminie przez inwestycje w instrumenty towarowe, jednak nie tylko w złoto. Fundusz inwestuje również w sektor rolniczy, metalowy i energetyczny.

Na polskim rynku inwestycyjnym znajdziemy kilka funduszy opierających swoje strategie na rynku złota i instrumentów z nim związanych. Podkreślmy jednak, że w przypadku funduszy nie inwestujemy bezpośrednio w surowiec, ale w akcje spółek, co związane jest z pewnym ryzykiem, dlatego istotna jest strategia i to, czy wzrost cen złota będzie się przekładał na ich zyskowność i na ceny akcji.

Żaneta Pilarska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam