Czy opłaca się ryzykować, inwestując na giełdzie samodzielnie?

2014-12-30 13:49:15

Niskie stopy procentowe nie zachęcają do oszczędzania na lokatach i na kontach oszczędnościowych. W tej sytuacji coraz więcej osób bierze pod uwagę zakup akcji firm. Jednak, czy opłaca się ryzykować, inwestując na giełdzie samodzielnie?

Na giełdzie można dobrze zarobić, ale również można wiele stracić. Wiele zależy od naszego doświadczenia i wiedzy o inwestowaniu w akcje. Przyda się także trochę szczęścia oraz silne nerwy. Do tego warto również ciągle się uczyć.

Giełda szansą na ponadprzeciętny zysk

Giełda to dobry dostawca kapitału. Niektóre firmy, zamiast brać kredyt w banku, decydują się sprzedać część swoich akcji, znajdując dzięki temu pieniądze na rozwój.

Giełda ma również wpływ na osoby, które tam bezpośrednio nie inwestują, ponieważ mówi dużo o stanie gospodarki. Długotrwałe spadki cen akcji często związane są ze spowolnieniem gospodarki, a wzrosty są zwykle symptomami nadchodzącej poprawy.

Na giełdzie przede wszystkim handluje się akcjami i zarabia się na różnicy pomiędzy ich kupnem a ceną sprzedaży. Można również liczyć na zysk z dywidendy wypłacanej przez niektóre spółki.

Akcje to jednak nie jedyny „towar” giełdy. Handluje się tutaj również certyfikatami inwestycyjnymi. To papiery wartościowe, które są powiązane z ceną np. surowców (można kupić certyfikat inwestycyjny na złoto, zamiast kupować fizycznie złoto). Oprócz tego warszawska giełda oferuje także obrót obligacjami oraz kontraktami terminowymi (bardzo ryzykowne).

Inwestor samodzielny

Jeżeli już decydowaliśmy się na ryzyko gry giełdowej, a nie mamy dużego doświadczenia, czasami warto zacząć od inwestowania za pośrednictwem jednego z funduszy akcji. Wtedy zakupem i sprzedażą walorów spółek zajmują się specjaliści, a my tylko nabywamy jednostki uczestnictwa w funduszu albo się ich pozbywamy, co wymaga również śledzenia sytuacji na giełdzie. Czekają nas tu również dodatkowe opłaty, jak np. prowizja od zbycia jednostek.

Gdy już trochę poznamy funkcjonowanie giełdy i rynku, można zacząć ostrożnie samemu inwestować. Nie warto jednak od razu wydawać na akcje wielkich pieniędzy. Z angażowaniem większej części naszych oszczędności poczekajmy, dopóki nasze doświadczenie nie wzrośnie. Żeby w ogóle móc inwestować na giełdzie samodzielnie, trzeba najpierw założyć rachunek maklerski. Niestety, będziemy musieli płacić prowizje domom maklerskim od zawieranych transakcji.

Inwestowanie na giełdzie może być wielką przygodą, ale warto uważać i być ostrożnym w swoich decyzjach, gdy nie jesteśmy jeszcze doświadczonymi graczami. Wszystko po to, by przygoda nie zmieniała się w finansowy koszmar.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam