Oszczędzaj podczas wydawania. Sprawdź, jak to robić

2015-01-07 16:41:07

Oszczędzanie to, niestety, w Polsce trudny temat. Wielu naszych rodaków chętnie deklaruje w różnych badaniach, że zamierza odkładać pieniądze na przyszłość, ale tak naprawdę wielu tego nie robi. A oszczędzać można przecież nawet podczas wydawania. Sprawdź, jak to osiągnąć.

Często powtarza się, że najtrudniejszy jest pierwszy krok. W oszczędzaniu – również. Największy wysiłek to rozpoczęcie odkładania pieniędzy, a potem już jest łatwiej. Najwłaściwszym momentem do wdrożenia planu oszczędnościowego wydaje się otrzymanie wypłaty. Wtedy najlepiej natychmiast odłożyć cześć pieniędzy. Każdy dzień zwłoki tak naprawdę oddala nas od oszczędzania i w końcu po pewnym okresie okazuje się, że nie ma już z czego odłożyć oszczędności.

Okazuje się również, że jest inne rozwiązanie: oszczędzanie związane z wydawaniem. Wygląda to trochę na paradoksalne zestawienie, ale naprawdę działa. Obecnie coraz częściej banki proponują różnego rodzaju programy typu saver (np. w PKO BP program Autooszczędzanie, w Credit Agricole – CA Saver, w Getin Banku – Zachowaj Resztę, w mBanku – mSaver, w ING Banku Śląskim – Smart Saver).

Na czym polega oszczędzanie przez wydawanie? Otóż oszczędzamy na końcówkach transakcji. Mamy przeważnie do wyboru trzy opcje. W pierwszym wariancie ustalamy stałą kwotę, która jest naliczana od każdej transakcji i przelewana na nasze konto oszczędnościowe. W drugiej opcji zamiast stałej kwoty przelewamy określony procent od transakcji. W trzecim rozwiązaniu końcówki płatności zaokrąglane są w górę, a nadwyżka przelewana jest na konto oszczędnościowe. Trzeba tutaj wspomnieć, że najpierw bank zakłada nam takie konto, a usługę należy aktywować. Usługi typu saver mogą dotyczyć płatności kartami debetowymi, a także obejmować przelewy.

Pieniądze odkładane podczas dokonywania zakupów nie będą stanowić ogromnych oszczędności, ale również nie mamy do czynienia z wielkimi obciążeniami. Do transakcji doliczane są małe kwoty (np. 1 zł, 5 zł), z których można w prosty sposób uzbierać kilkaset złotych. Te pieniądze będzie można z kolei wpłacić na lokatę albo lepiej oprocentowane konto oszczędnościowe. Można powiedzieć, że to oszczędzanie dla osób o słabym charakterze, które w inny sposób nie zaczęłyby nigdy odkładać pieniędzy. Łatwiej oszczędzać, gdy robi się to, co się lubi, czyli zakupy. Może to być doskonały bodziec, żeby w ogóle rozpocząć odkładanie pieniędzy. Potem jest szansa, że wejdzie nam to w krew.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam