30.12.2014, 09:47

Jak oszczędzać długodystansowo?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Jak oszczędzać długodystansowo?

Zawsze warto posiadać oszczędności, bo to gwarancja bezpieczeństwa finansowego. W Polsce wiele osób deklaruje, że chciałoby oszczędzać, ale w praktyce na zamiarach często się kończy. Jeszcze gorzej jest z oszczędzaniem długoterminowym, rozłożonym na wiele lat. Sprawdźmy zatem, jak realizować wieloletnie plany oszczędnościowe.

Oszczędzanie, zwłaszcza długookresowe, wymaga wielkiego samozaparcia. Posiadanie odpowiedniego zabezpieczenia finansowego to jednak podstawa dla bezpiecznego funkcjonowania rodziny. Oszczędzanie długodystansowe ma tę zaletę, że możemy wybrać w tym celu bezpieczne instrumenty finansowe. Co prawda nie zarobimy wówczas wielkich pieniędzy natychmiast, ale przecież chcemy pomnożyć kapitał w okresie długoterminowym.

Lokaty i obligacje

Lokaty to bardzo bezpieczny sposób oszczędzania, który warto wykorzystać również w dłuższej perspektywie inwestowania środków. Pomimo że najczęściej wykorzystuje się je w oszczędzaniu krótkoterminowym, można zakładać kolejną lokatę zaraz po zakończeniu poprzedniej, wybierając aktualnie najlepszą ofertę na rynku. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby robić tak w perspektywie wielu lat. Co prawda, trzeba poświecić czas na analizowanie ofert, ale coraz częściej z pomocą przychodzą tu różnego rodzaju internetowe porównywarki, jak Comperia.pl.

Innym, ciekawym instrumentem do oszczędzania są obligacje Skarbu Państwa, najlepiej z dłuższym terminem wykupu, np. 4 lub 10 lat. Zamrażamy w ramach nich pieniądze na długi czas, bez konieczności ciągłego rozglądania się za kolejną ofertą, jak w przypadku lokat terminowych. Dodatkowo, można liczyć na całkiem przyzwoite oprocentowanie takich papierów. Nic nie stoi również na przeszkodzie, żeby systematycznie dokupować obligacje przy kolejnych emisjach i transzach. Jeśli ktoś skory jest do większego ryzyka, może część oszczędności ulokować w obligacjach korporacyjnych, czyli emitowanych przez firmy, a nie przez państwo.

Strategia na lata

Jeśli nie chcemy sami oszczędzać lub nie mamy dość silnej woli w gromadzeniu kapitału, warto skorzystać z różnego rodzaju programów oszczędnościowych, jakich obecnie nie barak na rynku. Posiada je prawie każdy bank. Często w takich programach można oszczędzać pieniądze przez wiele lat. Można nawet zlecić automatyczne przekazywanie środków z naszego konta na rachunek w wybranym programie oszczędnościowym.

Dobrym rozwiązaniem może być również gromadzenie środków na Indywidualnych Kontach Emerytalnych (IKE), a także na Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Wszystko to w ramach III filaru. Jest to korzystne z punktu widzenia podatkowego i zabezpiecza naszą przyszłość na emeryturze.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (30.12.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
943 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora