30.12.2014, 16:11

Czy lokaty bankowe są bezpieczne także w nowych bankach?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Czy lokaty bankowe są bezpieczne także w nowych bankach?

Bardzo często zdarza się, że najatrakcyjniejsze produkty finansowe, zwłaszcza lokaty, są oferowane przez nowo powstałe banki, które chcą w ten sposób przyciągnąć klientów. Czy powinno to zwrócić naszą uwagę i skłonić do zdwojonej ostrożności?

W przypadku produktów finansowych zachowanie jak największej ostrożności jest zawsze wskazane. Często w grę wchodzi deponowanie oszczędności naszego życia lub obsługiwanie wieloletnich zobowiązaniach kredytowych, które w przypadku niespodziewanych komplikacji mogą doprowadzić nas do bankructwa. 

Bank czy parabank?

Przede wszystkim należy się upewnić, że instytucja uznawana przez nas za bank, która na rynku pojawiła się stosunkowo niedawno (tym bardziej wtedy, gdy oferowane przez nią warunki lokat są znacznie atrakcyjniejsze, niż w przypadku innych banków) nie jest firmą prywatną, działającą poza obszarem kontrolowanym przez KNF.

Prywatne firmy mogą prowadzić działalność przypominającą działalność banków, jednak w rzeczywistości mogą funkcjonować na zasadach ustalonych przez siebie. W takiej sytuacji należy mieć świadomość, że ulokowane przez nas pieniądze są podstawą do dalszego funkcjonowania parabanku, czyli np. udzielania przez niego pożyczek i wypracowywania zysku dla właściciela. To niesie też za sobą ryzyku utraty całości zdeponowanych środków, nawet jeśli są to kwoty stosunkowo niskie.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny

Podczas zakładania lokaty warto upewnić się, jakie zyskujemy gwarancje odzyskania przez nas wpłaconych środków.

W przypadku banków, które są instytucjami finansowymi kontrolowanymi przez KNF, mamy pewność, że depozyty w kwocie do 100 tysięcy euro będą nam zwrócone w 100 proc., bez względu na sytuację finansową samego banku. Zapewnia to Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

W przypadku instytucji pozabankowych, o gwarancjach BFG możemy zapomnieć, a więc bezpieczeństwo transakcji jest mocno wątpliwe. Sam staż banku na rynku nie powinien być więc decydującym czynnikiem przy wyborze oferty lokaty. Jeśli jest to legalnie działający bank, podlegającym kontroli państwa, skorzystanie z jego atrakcyjnej oferty może być bardzo dobrym pomysłem.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (30.12.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
895 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora