07.01.2015, 16:16

Gdzie zarobisz najwięcej na lokacie na 5 tys. zł?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9     / 10 (oddano 2 głosów)

Gdzie zarobisz najwięcej na lokacie na 5 tys. zł?

Duża zaletą lokat bankowych jest możliwość zdeponowania na nich nawet niskich kwot, już od 500 zł, a to zwiększa ich dostępność. Sprawdzamy, ile uda się zarobić, lokując w styczniu 5 tysięcy zł.

Duża dostępność lokat i - w większości ofert - przyjazne progi wejścia sprawiają, że obecnie z depozytów bankowych może skorzystać prawie każdy, często nawet nie posiadając rachunku osobistego w danym banku. Korzystając z porównywarki finansowej Comperia.pl, postanowiliśmy sprawdzić, gdzie zarobimy najwięcej, jeśli zdecydujemy się ulokować 5 tysięcy zł.

Okres lokaty

Jak to zwykle bywa, w przypadku produktów bankowych największe znaczenie dla ewentualnych zysków lub kosztów ma okres trwania umowy - czy to lokaty, czy kredytu. Kwota 5 tysięcy zł zapewni nam największy zysk, jeśli zdecydujemy się odłożyć ją na lokatę długoterminową.

Sprawdź też: Gdzie lokować pieniądze, żeby nie stracić?

Interesującą propozycję depozytu posiada w swojej ofercie SK Bank, który na standardowej, 5-letniej lokacie pozwala zarobić ostatecznie 5,8 proc. w skali roku. Po odliczeniu podatku daje to kwotę rzędu 1 174,5 zł. Jeśli okres trwania lokaty skrócimy o rok, oprocentowanie spadnie do 5,5 proc., a zysk wyniesie 891 zł. Lokata 3-letnia to z kolei zysk na poziomie 668,25 zł. Pamiętajmy jednak, że podane oferty oparte są na oprocentowaniu zmiennym.

Produkty krótkoterminowe

Jak nie trudno się domyślić, lokaty krótkoterminowe zapewnią często mniejszy zysk (z wyjątkiem ofert promocyjnych), jednak warto w ich przypadku zwrócić uwagę na to, czy są to produkty odnawialne i na jakich warunkach. Może się bowiem okazać, że regularne oszczędzanie na krótkoterminowych lokatach odnawialnych da dość ciekawe wyniki, szczególnie dzięki temu, że w każdym kolejnym okresie kwotę depozytu będziemy mogli powiększyć o uzyskane odsetki.

Obecnie najatrakcyjniejsze lokaty z okresem trwania wynoszącym mniej niż 12 miesięcy pozwalają zarobić do 5 proc. w skali roku. Takie warunki proponuje nam między innymi Meritum Bank i Idea Bank. W pierwszym przypadku mówimy o lokacie 2-miesiecznej, w drugim - 3-miesięcznej. W Meritum Banku zarobimy po dwóch miesiącach 33,75 zł. W przypadku Idea Banku, zysk po trzech miesiącach to 50,62 zł. Warto jednak pamiętać, że wyżej wymienione lokaty krótkoterminowe są skierowane wyłącznie dla nowych klientów, dlatego po pierwszym okresie, nawet w przypadku ich automatycznego odnowienia, warunki ulegną zmianie i będą identyczne jak dla standardowych lokat, a to oznacza spadek oprocentowania nawet do 2,5 proc. 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (07.01.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
943 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora