18.02.2015, 10:48

Chcesz wyższej emerytury? Zacznij oszczędzać

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Chcesz wyższej emerytury? Zacznij oszczędzać

Odkładanie pieniędzy wymaga podejścia strategicznego i długoterminowego. By zgromadzić sobie odpowiednie zaplecze finansowe na jesień życia, warto świadomie podejmować decyzje dotyczące inwestowania oszczędności.

Oszczędzanie pieniędzy ma różne wymiary, z zależności od celu, na jaki zbieramy pieniądze. Jeśli zależy nam na gromadzeniu kapitału na starość, główną rolę w procesie odkładania środków powinny odegrać długoterminowe instrumenty finansowe.

Fundusze inwestycyjne

Punktem wyjścia dla skutecznego oszczędzania jest umiejętność regularnego gromadzenia dodatkowych środków. Nie sposób przy tym odłożyć na starość fortuny, jeśli nie mamy odpowiednich dochodów pozwalających na inwestowanie przynajmniej tych 200-300 zł miesięcznie. Dlatego też tak ważne jest wykorzystanie chwil, kiedy nasze zarobki są najwyższe.

W zakresie instrumentów finansowych, które możemy wykorzystać do gromadzenia kapitału na odległą przyszłość, na pewno warto postawić na fundusze inwestycyjne i plany systematycznego oszczędzania. Idealne będą w tym względzie fundusze zrównoważone, ponieważ to właśnie one w perspektywie długoterminowej przynoszą wymierne korzyści przy minimalizowaniu ryzyka strat. Na rynku inwestycyjnym jest dostępnych wiele produktów tego typu i warto się im dokładniej przyjrzeć.

Nieruchomości

Innym bardzo pewnym sposobem inwestowania nadwyżek finansowych są nieruchomości. Jeśli chcemy zgromadzić na starość fortunę, to dobrze jest nasze środki przeznaczyć na zakup mieszkania lub domu. Wynajmowanie go np. studentom może okazać się niezwykle dochodowe, nawet gdy będziemy w podeszłym wieku.

Konta emerytalne

Zdając sobie sprawę z tego, że wysokość naszej przyszłej emerytury nie musi być wcale tak duża, jak byśmy tego chcieli, możemy ją powiększyć za pomocą indywidualnych kont emerytalnych. Są to rachunki, na które wpłacamy możemy wpłacać rocznie określoną kwotę. Stanowią one bankową alternatywę dla zostawiania pieniędzy w OFE, jednak nie są obowiązkowe.

Bezpieczeństwo vs potencjalnie bajońskie sumy

Na koniec warto zwrócić uwagę na jeden paradoks związany z oszczędzaniem na starość. Otóż, jeśli postawimy na instrumenty i produkty bezpieczne, to należy liczyć się z tym, że suma naszych środków nie będzie po wielu latach tak wysoka, jak byśmy tego sobie życzyli. Jest to odwieczny konflikt bezpieczeństwa i ryzyka. Wybierając np. fundusze inwestujące w akcje, możemy naprawdę się obłowić. Jednocześnie możemy stracić wszystko, co mamy (brak gwarancji). Decyzja o sposobie pomnażania pieniędzy w ostateczności należy do oszczędzającego, który powinien we wszystkim zachować umiar, dywersyfikując swój portfel.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (18.02.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
895 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora