08.12.2014, 15:09

Obligacje skarbowe czy korporacyjne?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 2 głosów)

Obligacje skarbowe czy korporacyjne?

Jeśli zastanawiamy się, czy lokować swoje oszczędności w obligacje skarbowe, czy korporacyjne, musimy zastanowić się, co nam bardziej odpowiada: niższe oprocentowanie, ale większe bezpieczeństwo, czy wyższy zarobek połączony jednak z wyższym ryzykiem.

Obligacje skarbowe to zazwyczaj pewna lokata kapitału i bezpieczna inwestycja (poza skrajnymi wypadkami państw, które zbankrutowały lub stały na skraju bankructwa). Polska posiada jednak na tyle ustabilizowaną sytuację gospodarczą, że nie musimy się bać takiego czarnego scenariusza w najbliższej przyszłości. Obligacje skarbowe to bezpieczna inwestycja, ale okupiona niskim zyskiem.

W przypadku obligacji korporacyjnych oprocentowanie uzależnione jest od wiarygodności emitującej je firmy. Zatem, zarobimy dzięki nim więcej niż na lokacie bankowej.

Zależność wysokości zarobku od ponoszonego ryzyka jest widoczna w przypadku obligacji korporacyjnych. Bezpieczniejsze papiery zwykle są oprocentowane na poziomie niższym (np. 6%), a najbardziej ryzykowne nawet na aż 20%. Inwestor musi sam zdecydować, czy gotowy jest na ryzyko, by zwiększyć możliwość ponadprzeciętnego zysku.

Jak to wygląda w naszym kraju? Okazuje się, że większe wahania zysków wiążą się z obligacjami skarbu państwa o stałym oprocentowaniu. Chodzi o takie obligacje, w jakie inwestują fundusze obligacji skarbowych. Co oznacza takie stałe oprocentowanie? Na rynku wtórnym ceny stale się zmieniają, żeby dostosować rentowność obligacji do bieżącej sytuacji (stopy procentowe, kondycja rynków itd.). Wyniki funduszy zatem zmieniają się, gdy zmieniają się ceny obligacji i mają ograniczone pole działania, ponieważ inwestują w papiery jednego emitenta (to wynika z ich statusu).

Obligacje korporacyjne są w Polsce przeważnie oprocentowane zmiennie, a zysk oparty jest o stopy WIBOR, a więc ich oprocentowanie zmienia się wraz ze wskaźnikiem WIBOR, co w konsekwencji powoduje łagodniejsze i rzadsze zmiany niż przy stałym oprocentowaniu. Fundusze obligacji korporacyjnych mają ponadto większe pole do działania, bo mogą silnie dywersyfikować papiery.

Wynika z tego, że jeśli chcemy inwestować w obligacje o niższym poziomie zmienności, to wbrew pozorom nie będą faworytami obligacje skarbowe. Fundusze obligacji korporacyjnych to również większa elastyczność. Mogą one wspierać się także zakupem obligacji skarbowych.

 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (08.12.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
895 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora