19.12.2014, 12:45

Garść porad dla szukających oszczędności

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Garść porad dla szukających oszczędności

Polacy potrafią oszczędzać, co już niejednokrotnie udowodnili. Są też osoby, które nie wiedzą, gdzie i jak szukać oszczędności – dla nich garść porad na temat oszczędzania.

Budżet domowy wymaga stałej kontroli, bowiem tylko wtedy będziemy mogli znaleźć sposób na gromadzenie oszczędności. W praktyce oznacza to stałą kontrolę wydatków, bowiem w budżecie domowym to dzięki ich ograniczaniu można zyskać najwięcej. Wbrew pozorom, nawet jeżeli nasze przychody nie są najwyższe, zawsze znajdą się sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy. Należy tylko dokładnie przeanalizować swoje przychody i wydatki. Wydatki najlepiej posegregować na kategorie, wówczas będzie nam łatwiej dokonać ich oceny oraz poszukać źródeł oszczędności.

Zaoszczędzić możemy wszędzie: na rachunkach za energię elektryczną, gaz, energię cieplną, za korzystanie z Internetu czy telefonu komórkowego. Można zaoszczędzić na wodzie, nie musimy też jednocześnie włączać wszystkich odbiorników prądu, jakie mamy w domu. Nie musimy tyle rozmawiać z telefonów komórkowych. Najlepiej dobrać taki abonament oraz taki pakiet, który zapewni nam najważniejsze połączenia (np. z rodziną) za darmo.

Prześledźmy też paragony naszych zakupów. Często jest tak, że gdy są jakieś promocje, dokonujemy niepotrzebnych zakupów. Wydatki zwiększamy również wtedy, kiedy nie płacimy w sklepach gotówką, tylko kartami płatniczymi. Na ten aspekt powinniśmy zwracać szczególną uwagę. Oszczędzać też możemy na żywności, ubraniach, na użytkowaniu auta, czyli na naszych codziennych wydatkach. A co najlepiej zrobić z zaoszczędzonymi pieniędzmi?

Najlepiej nadwyżki finansowe odkładać na kontach oszczędnościowych. Nie są one tak wysoko oprocentowane jak lokaty bankowe, ale można na nie wpłacać nawet najdrobniejsze kwoty i – co najważniejsze – wypłacać pieniądze bez utraty odsetek. Z lokat nie można wypłacić gotówki bez zerwania umowy i utraty odsetek. Żeby oszczędzać na lokatach bankowych, trzeba też mieć odłożone co najmniej kilkaset złotych. Aby założyć konto oszczędnościowe, wystarczy złotówka. Możliwości zaoszczędzenia pieniędzy jest naprawdę dużo. To, jak to zrobimy, zależy już wyłącznie od nas.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (19.12.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
873 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora