17.12.2014, 12:22

Wszystko, co musisz wiedzieć o lokatach w bankach

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Wszystko, co musisz wiedzieć o lokatach w bankach

Decydując się na zdeponowanie swoich oszczędności na lokatach bankowych, powinniśmy wiedzieć, czym są lokaty bankowe i na jakich zasadach funkcjonują.

Na bankowym rynku oszczędnościowym istnieją dwa produkty, na których klienci mogą bezpiecznie lokować swoje nadwyżki finansowe. Chodzi o lokaty bankowe oraz konta oszczędnościowe. Warto przy tym podkreślić, że zyski z lokat są wyższe. Konta oszczędnościowe są za to bardziej elastyczne w zakresie dostępu do zgromadzonych na nich pieniędzy.

Lokaty bankowe, zwane również depozytami, są jednym z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych sposobów deponowania swoich oszczędności w bankach. Bank przejmuje w depozyt określony kapitał klienta na określony czas, a po wygaśnięciu umowy oddaje pożyczone pieniądze wraz z odsetkami, które stanowią zysk właścicieli lokat.

Wybierając najkorzystniejsze lokaty bankowe, klienci kierują się najczęściej oprocentowaniem. Jednak nie tylko oprocentowanie jest ważne. Nie mniej istotne są warunki lokowania pieniędzy, częstotliwość kapitalizacji odsetek, odnawialność lokaty czy też proponowane przez banki oprocentowanie (stałe lub zmienne). Wszystkie te czynniki wpływają na dochód właścicieli lokat. Decydując się na zdeponowanie swoich pieniędzy w banku, należy dokładnie przeanalizować ofertę.

Banki najczęściej w ofercie lokat podają oprocentowanie nominalne. Należy pamiętać, że czysty zysk z lokat liczony jest bez podatku dochodowego oraz współczynnika inflacji. Nie tak dawno na rynku lokat bankowych najlepszymi lokatami bankowymi były lokaty bez odliczania podatku dochodowego, czyli tak zwane „antybelki” (od nazwiska byłego premiera Marka Belki, który wprowadził ten podatek). Niestety, w poszukiwaniu dodatkowych dochodów fiskus zlikwidował tego typu lokaty i aktualnie nie ma już ich na rynku lokat bankowych.

Obecnie rynek depozytowy nie jest już tak atrakcyjny jak jeszcze kilka lat temu. Wraz z obniżaniem stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej spadało oprocentowanie lokat bankowych. Poza tym banki mają zgromadzony kapitał na akcje kredytowe, więc nie muszą już tak walczyć o depozyty bankowe. Lokaty oprocentowane na 5 proc. zdarzają się sporadycznie, są to najczęściej lokaty jednorazowe oraz przeznaczane tylko dla nowych klientów. Większość lokat bankowych oprocentowana jest na 3–3,5 proc., więc po odjęciu podatku dochodowego oraz inflacji zysk jest niewielki.

Wielu klientom chodzi jednak nie tyle o zysk – chociaż jest on ważny – ale o bezpieczne ulokowanie swoich oszczędności. Nad rynkiem lokat bankowych czuwa bowiem Bankowy Fundusz Gwarancyjny, więc właściciele lokat nigdy nie stracą swoich pieniędzy, a mogą na nich zyskać.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (17.12.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
873 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Gdzie po kredyt dla firmy? 16.7.2015 8:45 przez:
BartStec

forum o kredytach

Forum finansowe dla firm
Brak pieniędzy na ratę leasingu 15.4.2015 12:50 przez:
carlos

forum finansowe dla firm