22.12.2014, 15:52

Czy mogę zerwać lokatę bez konsekwencji?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Czy mogę zerwać lokatę bez konsekwencji?

Lokata terminowa to sposób na skuteczne i efektywne oszczędzanie, jednak spełnia ona swoje funkcje jedynie w przypadku, kiedy nie zostanie zerwana. Inaczej czekają nas konsekwencje. Czy zawsze? Czy można zerwać lokatę bez konsekwencji?

Od dawna mamy za sobą czasy tzw. skarpety. Świetnym sposobem na oszczędzanie i pomnażanie swoich oszczędności są lokaty bankowe: terminowe, jednodniowe i te o oprocentowaniu stałym lub zmiennym. Wybór konkretnej lokaty zależeć będzie od naszych potrzeb i możliwości finansowych.

Lokaty i oprocentowanie

Lokaty to produkt, w ramach którego lokujemy w banku nasze środki finansowe na określony czas. Można wręcz powiedzieć, że lokata bankowa to swego rodzaju „zamrażanie” naszych pieniędzy. W zamian za to bank, po wyznaczonym czasie, zwraca nasze pieniądze powiększone o sumę odsetek wynikających z umowy o prowadzenie lokaty bankowej. Wielkość wypracowanych przez czas trwania lokaty odsetek zależeć będzie od rodzaju lokaty, a także okresu jej trwania. Jeśli zdecydujemy się, kierowani nagłą potrzebą, na wyjęcie pieniędzy z lokaty przed upływem terminu, możemy stracić odsetki.

Konsekwencje zerwania lokaty

Przeglądając oferty poszczególnych banków, łatwo zauważyć, że najpopularniejszym środkiem karnym stosowanym przez wspomniane instytucje jest utrata wypracowanych do tej pory odsetek. Wielkość utraconego zysku zależeć będzie w głównej mierze od czasu, po upływie którego zlikwidujemy lokatę, a także od polityki banku. Stąd w przypadku niektórych banków możemy liczyć się z utratą wszystkich wypracowanych dotychczas odsetek bądź ich części. W niektórych przypadkach likwidacja lokaty po upływie miesiąca skutkować będzie spadkiem oprocentowania do poziomu np. 0,1 proc.

Czy możliwą jest lokata, którą klient może zerwać bez konsekwencji? Jest to możliwe w przypadku kilku oferta bankowych, m.in. Lokaty na Start Getin Banku.

Chcesz uniknąć utraty odsetek, przemyśl rodzaj lokaty…

Wybór lokaty powinien być dobrze przemyślany i przeanalizowany. Warto unikać pochopnych decyzji. Jeśli obawiamy się, że podczas trwania lokaty może pojawić się konieczność podjęcia z niej środków, warto wybrać lokaty na krótszy okres bądź też skusić się na lokaty jednodniowe. Wybór należy do nas samych.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (22.12.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
1000 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Czy mogę liczyć na jakąś pomoc? 24.11.2015 15:36 przez:
paw-paczak
Czy mogę skonsolidować moje kredyty? 7.8.2015 7:48 przez:
karol44

forum o kredytach

Forum o lokatach
Maxi Bank Pocztowy - czy są lepsze lokaty? 16.5.2016 11:16 przez:
janina m79

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Ubezpieczenie OC a współwłasność 11.2.2016 9:39 przez:
olgaDa

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Czy mogę odliczyć VAT od zakupu paliwa . 25.5.2014 18:38 przez:
Karol77

forum finansowe dla firm

Forum GSM
jak zablokować nieznane numery? 21.8.2015 10:28 przez:
lech-p

forum gsm