Ile podatku zapłacę od lokaty bankowej?

2014-12-05 12:27:09

Podatki otaczają nas na każdym kroku. Pewnie nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że dotyczą one także deponentów. Sprawdźmy, ile procenty zysku należy przekazać na rzecz urzędu skarbowego od lokaty i jak samemu tę kwotę wyliczyć.

W rzeczywistości bardzo trudno uciec od podatków. Płacimy je zarówno od naszego wynagrodzenia, jak i od pieniędzy, które pracują na naszej lokacie bankowej, a ściślej mówiąc, od procentu, jaki wypracują. Dzieje się tak od roku 2001, a kwota przekazywana na rzecz Skarbu Państwa określona jest na 19%. podatek od zysków kapitałowych wprowadził ówczesny minister finansów, Marek Belka. Stąd często nazywa się ten podatek nazwiskiem jego twórcy.

Jak obejść podatek Belki?

Zanim nastąpił obecny stan prawny, próbowano w różny sposób obejść podatek od zysków kapitałowych. Z tego właśnie powodu banki wprowadziły do oferty lokaty jednodniowe. Ówczesna ordynacja podatkowa mówiła, że podstawa opodatkowania i płacony podatek powinien być zaokrąglany do pełnych złotych. Gdy podstawa opodatkowania wynosiła mniej niż 2,50 zł, zaokrąglało się ją w dół podobnie, jak podatek od tego (38 groszy), co dawało zero. W ten sposób nie trzeba było płacić podatku. Wróćmy jednak do lokaty jednodniowej. Jak sama nazwa wskazuje, zakładane były tylko na jeden dzień. Odsetki były więc bardzo niskie, co sprawiało, że w praktyce nie płacono od nich podatku. Potocznie określano je lokatami antybelkowymi.

Dziura prawna załatana

Niestety, lokaty takie to już historia. W 2012 roku zmieniono przepisy podatkowe, które ukróciły wyżej wspomniane sposoby na unikanie podatku od lokat kapitałowych. Obecnie odsetki z lokat oraz kwotę podatku zaokrągla się do pełnych groszy w górę.

Jak wyliczyć podatek?

Jak już wspomnieliśmy, podatek od zysków kapitałowych to 19%. Jak  wygląda w praktyce jego obliczanie? Odsetki wyliczane są w chwili kapitalizacji, opierając się na aktualnym kapitale, który pracuje na naszej lokacie. Odsetki zaokrąglamy do 1 grosza. Ich kwota to podstawa opodatkowania, którą używamy do określenia podatku Belki. Żaby wyliczyć zysk, trzeba zastosować następujący wzór:

kwota odsetek - kwota odsetek * 0,19 (zaokrąglane do pełnych groszy w górę)

Warto przypomnieć, że w przypadku przedłużenia umowy depozytowej, odsetki po opodatkowaniu mogą zostać (zgodnie z dyspozycją klienta) doliczone do kapitału kolejnej lokaty. Ta właśnie suma będzie podstawą do określenia następnych odsetek, gdy bank znowu dokona kapitalizacji.

Korzystając z dobrodziejstw lokat i z ich bezpieczeństwa (jest to przecież inwestycja bez ryzyka) niestety trzeba się pogodzić z podatkami. Nie ma innego wyjścia. Warto jednak szukać lokaty, która zaoferuje nam najwyższe oprocentowanie, a tym samym najwyższy zysk.     

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam