05.12.2014, 12:27

Ile podatku zapłacę od lokaty bankowej?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Ile podatku zapłacę od lokaty bankowej?

Podatki otaczają nas na każdym kroku. Pewnie nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że dotyczą one także deponentów. Sprawdźmy, ile procenty zysku należy przekazać na rzecz urzędu skarbowego od lokaty i jak samemu tę kwotę wyliczyć.

W rzeczywistości bardzo trudno uciec od podatków. Płacimy je zarówno od naszego wynagrodzenia, jak i od pieniędzy, które pracują na naszej lokacie bankowej, a ściślej mówiąc, od procentu, jaki wypracują. Dzieje się tak od roku 2001, a kwota przekazywana na rzecz Skarbu Państwa określona jest na 19%. podatek od zysków kapitałowych wprowadził ówczesny minister finansów, Marek Belka. Stąd często nazywa się ten podatek nazwiskiem jego twórcy.

Jak obejść podatek Belki?

Zanim nastąpił obecny stan prawny, próbowano w różny sposób obejść podatek od zysków kapitałowych. Z tego właśnie powodu banki wprowadziły do oferty lokaty jednodniowe. Ówczesna ordynacja podatkowa mówiła, że podstawa opodatkowania i płacony podatek powinien być zaokrąglany do pełnych złotych. Gdy podstawa opodatkowania wynosiła mniej niż 2,50 zł, zaokrąglało się ją w dół podobnie, jak podatek od tego (38 groszy), co dawało zero. W ten sposób nie trzeba było płacić podatku. Wróćmy jednak do lokaty jednodniowej. Jak sama nazwa wskazuje, zakładane były tylko na jeden dzień. Odsetki były więc bardzo niskie, co sprawiało, że w praktyce nie płacono od nich podatku. Potocznie określano je lokatami antybelkowymi.

Dziura prawna załatana

Niestety, lokaty takie to już historia. W 2012 roku zmieniono przepisy podatkowe, które ukróciły wyżej wspomniane sposoby na unikanie podatku od lokat kapitałowych. Obecnie odsetki z lokat oraz kwotę podatku zaokrągla się do pełnych groszy w górę.

Jak wyliczyć podatek?

Jak już wspomnieliśmy, podatek od zysków kapitałowych to 19%. Jak  wygląda w praktyce jego obliczanie? Odsetki wyliczane są w chwili kapitalizacji, opierając się na aktualnym kapitale, który pracuje na naszej lokacie. Odsetki zaokrąglamy do 1 grosza. Ich kwota to podstawa opodatkowania, którą używamy do określenia podatku Belki. Żaby wyliczyć zysk, trzeba zastosować następujący wzór:

kwota odsetek - kwota odsetek * 0,19 (zaokrąglane do pełnych groszy w górę)

Warto przypomnieć, że w przypadku przedłużenia umowy depozytowej, odsetki po opodatkowaniu mogą zostać (zgodnie z dyspozycją klienta) doliczone do kapitału kolejnej lokaty. Ta właśnie suma będzie podstawą do określenia następnych odsetek, gdy bank znowu dokona kapitalizacji.

Korzystając z dobrodziejstw lokat i z ich bezpieczeństwa (jest to przecież inwestycja bez ryzyka) niestety trzeba się pogodzić z podatkami. Nie ma innego wyjścia. Warto jednak szukać lokaty, która zaoferuje nam najwyższe oprocentowanie, a tym samym najwyższy zysk.     

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (05.12.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
873 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum finansowe dla firm
Jaki rodzaj działalności 14.5.2014 13:53 przez:
ArekKowal

forum finansowe dla firm