Czym jest oprocentowanie realne lokaty?

2014-12-01 10:16:16

Odkładanie nadwyżek finansowych jest domeną oszczędnych i przedsiębiorczych osób. Metod oszczędzania i pomnażania pieniędzy jest wiele. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań wciąż pozostają lokaty bankowe. Jak obliczyć ich realne oprocentowanie?

Gdy zakładamy lokatę bankową, od razu możemy sprawdzić, ile na niej zarobimy. Najczęstszym błędem jest jednak branie pod uwagę w wyliczeniach tylko oprocentowania nominalnego lokaty. Oprocentowanie nominalne dobrze wygląda na ulotce, w reklamie, zazwyczaj kusi kilkuprocentową stopą zwrotu w skali roku. Problem w tym, że parametr ten nie uwzględnia inflacji. Dlatego najlepiej jest zwracać uwagę na informację o oprocentowaniu realnym lokaty.

Realne oprocentowanie lokaty bankowej obrazuje, ile faktycznie klient zarobi na tym produkcie oszczędnościowym. Pomaga oszacować, czy wypracowane odsetki będą w stanie zrekompensować wzrost cen na rynku, czyli inflację. Jeśli oprocentowanie lokaty jest na bardzo niskim poziomie, może się okazać, że poziom inflacji i podatek od zysków kapitałowych spowodują, że z faktycznego zarobku w kieszeni pozostanie niewiele.

Obliczanie realnego oprocentowania należy rozpocząć od uwzględnienia aktualnego poziomu inflacji i obciążeń podatkowych. Od zysków z lokaty zapłacimy tzw. podatek Belki, który wynosi 19%. Przykładowo: jeśli lokata jest oprocentowana na 4% (z uwzględnieniem podatku od zysków kapitałowych), to realnie, po uwzględnieniu inflacji w przykładowej wysokości 2,5%, zarobimy na lokacie 1,5%. To niewiele i zdecydowanie mniej, niż to wynika z prospektu reklamowego. Dlatego tak istotne jest wyliczenie oprocentowania realnego, by na koniec umowy z bankiem się nie rozczarować. W niektórych wypadkach przy wysokim poziomie inflacji może się okazać, że lepiej rozważyć przeniesienie środków z lokaty na innego typu instrumenty finansowe, pozwalające inwestować, dając tym samym szansę na wyższą stopę zwrotu.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam