01.12.2014, 10:16

Czym jest oprocentowanie realne lokaty?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Czym jest oprocentowanie realne lokaty?

Odkładanie nadwyżek finansowych jest domeną oszczędnych i przedsiębiorczych osób. Metod oszczędzania i pomnażania pieniędzy jest wiele. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań wciąż pozostają lokaty bankowe. Jak obliczyć ich realne oprocentowanie?

Gdy zakładamy lokatę bankową, od razu możemy sprawdzić, ile na niej zarobimy. Najczęstszym błędem jest jednak branie pod uwagę w wyliczeniach tylko oprocentowania nominalnego lokaty. Oprocentowanie nominalne dobrze wygląda na ulotce, w reklamie, zazwyczaj kusi kilkuprocentową stopą zwrotu w skali roku. Problem w tym, że parametr ten nie uwzględnia inflacji. Dlatego najlepiej jest zwracać uwagę na informację o oprocentowaniu realnym lokaty.

Realne oprocentowanie lokaty bankowej obrazuje, ile faktycznie klient zarobi na tym produkcie oszczędnościowym. Pomaga oszacować, czy wypracowane odsetki będą w stanie zrekompensować wzrost cen na rynku, czyli inflację. Jeśli oprocentowanie lokaty jest na bardzo niskim poziomie, może się okazać, że poziom inflacji i podatek od zysków kapitałowych spowodują, że z faktycznego zarobku w kieszeni pozostanie niewiele.

Obliczanie realnego oprocentowania należy rozpocząć od uwzględnienia aktualnego poziomu inflacji i obciążeń podatkowych. Od zysków z lokaty zapłacimy tzw. podatek Belki, który wynosi 19%. Przykładowo: jeśli lokata jest oprocentowana na 4% (z uwzględnieniem podatku od zysków kapitałowych), to realnie, po uwzględnieniu inflacji w przykładowej wysokości 2,5%, zarobimy na lokacie 1,5%. To niewiele i zdecydowanie mniej, niż to wynika z prospektu reklamowego. Dlatego tak istotne jest wyliczenie oprocentowania realnego, by na koniec umowy z bankiem się nie rozczarować. W niektórych wypadkach przy wysokim poziomie inflacji może się okazać, że lepiej rozważyć przeniesienie środków z lokaty na innego typu instrumenty finansowe, pozwalające inwestować, dając tym samym szansę na wyższą stopę zwrotu.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (01.12.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
898 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Czym jest BLIK? 17.2.2015 11:53 przez:
Radosław

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Czym jest "stanowisko w drodze uznania"? 2.6.2019 13:41 przez:
Arturr
Czym jest EKUZ? 30.10.2014 11:09 przez:
Emilia Kasińska, Ekspert Comperia.pl

forum o ubezpieczeniach