18.11.2014, 15:11

Dlaczego oprocentowanie lokat jest tak niskie?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8.7     / 10 (oddano 3 głosów)

Dlaczego oprocentowanie lokat jest tak niskie?

Klienci rynku lokat bankowych często zastanawiają się nad tym, dlaczego oprocentowanie lokat jest obecnie tak niskie. Winne takiemu stanowi rzeczy są rekordowo niskie stopy procentowe w kraju.

Nie jest żadną tajemnicą, że oprocentowanie lokat bankowych w dużej mierze zależy od działań Rady Polityki Pieniężnej, która na przełomie 2012 i 2013 r., oraz w październiku 2014 r. obniżała poziom stóp procentowych. To z kolei zmuszało banki do obniżania oprocentowania lokat bankowych. Przez ostatnie dwa lata referencyjna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego została obniżona przez RPP z poziomu 4,75 proc. do 2 proc. Właściwie o połowę spadło w tym czasie średnie oprocentowanie lokat bankowych, zresztą podobnie jak innych produktów depozytowych banków (np. kont oszczędnościowych).

Sprawdź też: WIBOR czy WIBID - co decyduje o oprocentowaniu lokat?

Tak niskie jak obecnie oprocentowanie lokat bankowych wskazuje także, że banki są w stabilnej sytuacji finansowej, nie potrzebują kusić klientów wysokimi zyskami, aby pozyskać od nich kapitał. Nie muszą więc aż tak bardzo zabiegać o klientów tego rynku, jednocześnie nie mogą też sobie pozwolić na całkowitą rezygnację z lokat bankowych. Polityka banków jest jednak różna. Oprocentowanie oraz warunki zakładania lokat w bankach są inne, dlatego można jeszcze znaleźć lokaty bankowe oprocentowane całkiem korzystnie.

Niektóre oferty krótkoterminowych lokat bankowych sięgają nawet 5 proc. Wprawdzie nie jest to tak wysokie oprocentowanie jak kiedyś, ale stanowi już zupełnie przyzwoity poziom. Poza tym w wielu przypadkach lokaty są odnawialne, co jest bardzo ważne przy wyborach jak najkorzystniejszych ofert. Niestety, większość lokat oprocentowanych jest na poziomie 3 proc. i niżej. Zyski z takich lokat są więc niewielkie. Decydując się na złożenie w depozyt bankowy swoich pieniędzy, należy zastanowić się nad oprocentowaniem stałym lub zmiennym. Jest to bardzo ważny element przy wyborze jak najkorzystniejszej lokaty. Jeżeli jest to oprocentowanie stałe, możemy obliczyć zysk i być pewni, że się on nie zmieni nawet wtedy, gdy Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe. Na podwyżki stóp procentowych, przynajmniej w najbliższym okresie, raczej nie ma co liczyć.

Sprawdź też: Oprocentowanie lokat będzie niższe

W niektórych przypadkach możemy negocjować z bankiem nieco wyższe oprocentowanie lokat bankowych. Do takich negocjacji potrzebne są większe kwoty depozytów bankowych. Zdecydowany wpływ na takie negocjacje ma również sytuacja na rynku finansowym. Mimo iż oprocentowanie lokat bankowych nie jest najwyższe, klientów bankom nie brakuje, chociaż w ostatnim okresie część z nich wycofała swoje pieniądze z depozytów na rzecz m.in. funduszy inwestycyjnych.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (18.11.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
999 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora