17.11.2014, 15:22

Czy opłaca się zakładać lokaty na rok?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Czy opłaca się zakładać lokaty na rok?

Opłacalność lokat długoterminowych, w tym lokat rocznych, zależy od wielu elementów. Czy opłaca się zakładać lokaty na rok?

Czy opłaca się zakładać lokaty na rok? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Są tacy, którzy twierdzą, że w czasie, kiedy Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe, a w perspektywie nie widać zmian w jej polityce, najlepiej założyć lokatę na przykład na rok, ale z oprocentowaniem stałym, i mieć pewność, że przyniesie ona określony zysk. Gdyby banki bowiem zdecydowały się w międzyczasie obniżać oprocentowanie lokat, takie zmiany nie będą wpływały na już trwające depozyty. Istnieją też inne opinie, wedle których zamrażanie pieniędzy na tak długi okres nie ma sensu, a lepiej stawiać na lokaty krótkoterminowe z możliwością ich odnowienia. Jest to bardzo mało prawdopodobne, ale być może Rada Polityki Pieniężnej w przeciągu roku zacznie podwyższać stopy procentowe. Przy stałym oprocentowaniu lokat długoterminowych taka sytuacja byłaby niekorzystna dla deponentów - byliby oni "uwięzieni" na nisko oprocentowanych lokatach, kiedy na rynku pojawiałyby się już dużo atrakcyjniejsze oferty.

Decydując się na lokaty bankowe, należy wiedzieć, że rankingi lokat stale się zmieniają. Lokaty najwyżej oprocentowane w danym miesiącu w kolejnym już nie muszą być na szczytach zestawień. Taka rotacja jest charakterystyczna szczególnie dla lokat krótkoterminowych, gdyż pojawiają się i znikają kolejne promocje. Właśnie z powodu promocji, klienci częściej interesują się lokatami na kilka miesięcy. Nie oznacza to jednak, że lokaty roczne czy nawet dwuletnie nie mają zwolenników. Mają, bowiem część osób posiadających wolne środki nie chce trzymać gotówki w domu, woli złożyć ją na lokaty długoterminowe.

Lokaty długoterminowe warto zakładać, jeżeli ktoś dysponuje dużym kapitałem, gdzie nawet z pozoru niskie oprocentowanie generuje wysokie zyski. Co równie ważne – lokata daje klientom bezpieczeństwo. Jak wiadomo, nad bezpieczeństwem kapitału złożonego na lokatach bankowych oraz także kontach oszczędnościowych czuwa Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

W listopadzie 2014 r. najlepszą ofertę lokaty rocznej ma SK Bank - to Interlokata Standard na 3,7 proc. Niewiele mniej, bo 3,6 proc., w tym samym banku można zarobić na Lokacie Standardowej. Ciekawą propozycję przedstawił swoim klientom Bank Zachodni WBK. Jest to Lokata Mobilna oprocentowana na 3,5 proc. Aby ją założyć, należy mieć konto osobiste w tym banku. Lokatę Mobilną można założyć poprzez aplikację mobilną BZWBK24 mobile i można na niej ulokować od 1 tys. do 10 tys. zł. Warto jeszcze zwrócić uwagę na roczną Lokatę Wznoszącą Getin Banku oprocentowaną na 3,3 proc. oraz na Depozyt Plus w Toyota Banku z oprocentowaniem 3,25 proc.

Na tej analizie nie można oczywiście zakończyć, bowiem – jak już wspominaliśmy – liczy się nie tylko oprocentowanie, ale i pozostałe warunki zakładania lokat bankowych.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (17.11.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
898 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o ubezpieczeniach
Prywatne ubezpieczenie medyczne 11.11.2015 11:14 przez:
alfred1

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Czy opłaca się kupić na kredyt mieszkanie na wynajem? 10.8.2015 16:15 przez:
bartosz

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Czy opłaca się kupić laptopa u operatora? 21.9.2015 7:50 przez:
Wodan

forum gsm