14.11.2014, 11:54

Lokata terminowa czy konto oszczędnościowe?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Lokata terminowa czy konto oszczędnościowe?

Lokaty terminowe i konta oszczędnościowe to dwa z najpopularniejszych oszczędnościowych instrumentów finansowych. Poza poziomem oprocentowania, zasadniczą różnicą między nimi jest kwestia reguł, jakimi rządzą produkty depozytowe tych dwóch typów.

Lokata terminowa, jak sama nazwa wskazuje, wiąże się z zawarciem umowy na określony czas. Standardowo lokata ma określone oprocentowanie i może być zamknięta po upływie terminu umowy. Przedwczesne zerwanie umowy może powodować utratę odsetek, nawet ich całości.

Na rynku depozytowych jest obecnie wiele lokat różnego typu. Znajdziemy wśród nich m.in. lokaty krótkoterminowe, tygodniowe, miesięczne, a nawet progresywne. Mimo wszystkich zalet tego rozwiązania, należy się liczyć z faktem zamrożenia środków na lokacie na określony czas.

Rachunek oszczędnościowy to przeciwieństwo lokaty. Jest elastyczny i cały czas otwarty. Możemy wpłacać i wypłacać środki w dowolnym momencie. Różnice pojawiają się natomiast w oprocentowaniu tej opcji. Rachunki oszczędnościowe zazwyczaj mają niższe oprocentowanie niż lokaty terminowe. Dla banku to mniej komfortowa usługa. Minusem niektórych rachunków oszczędnościowych są koszty obsługi wypłat. W niektórych bankach tylko jedna wypłata miesięcznie jest bezpłatna, kolejne kosztują kilka złotych. Nie są to wielkie kwoty, ale jeśli na rachunku mamy zgromadzone niewiele środków, koszt wypłaty może przekroczyć wartość odsetek.

Wybór między rachunkiem oszczędnościowym a lokatą nie jest bardzo złożony. Jeśli bardziej zależy nam na elastyczności i dostępności pieniędzy bez ryzyka utraty odsetek, lepszym wyborem będzie rachunek oszczędnościowy.  Jeśli natomiast o wiele bardziej cenimy sobie wyższy zysk i nie zależy nam na dostępności środków, warto przejrzeć oferty lokat bankowych

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (14.11.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
999 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Lokata terminowa "Lokata Direct + on-line" - czy dobra? 19.1.2016 11:22 przez:
ElżbietaMaj
Lokata terminowa 5.11.2014 19:36 przez:
mutual

forum o lokatach