04.11.2014, 18:28

Odsetki od lokat firmowych a koszty uzyskania przychodów

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Odsetki od lokat firmowych a koszty uzyskania przychodów

Firmowe lokaty bankowe przynoszą zyski w postaci odsetek. Wielu podatników ma wątpliwości, czy należy je traktować jak dochody uzyskane w ramach prowadzonej działalności, czy może, jako zyski kapitałowe.

Wątpliwości co do sposobu rozliczania zysków z lokat firmowych warto rozwiać, by uniknąć nieprzyjemności ze strony fiskusa.

Urząd Skarbowy uznaje za przychód w ramach prowadzonej działalności gospodarczej odsetki pochodzące z kont bankowych, które podatnik utrzymuje na potrzeby firmowe. Fiskus powołuje się na artykuł 14 ustęp 2 punkt 5 oraz artykuł 17 ustęp 1 punkt 2 ustawy o podatkach od osób fizycznych. W rezultacie stwierdza także, że nadwyżki finansowe w postaci lokat będą generowały zyski kapitałowe.

Z tym stanowiskiem nie zgodził się jednak WSA w Kielcach. 30 września 2010 roku zapadł wyrok w sprawie dotyczącej omawianego zagadnienia. Według tego orzeczenia sam fakt ulokowania środków na lokacie bankowej nie jest dowodem na to, że rachunek taki nie jest utrzymywany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W związku z tym przychody od lokaty firmowej należałoby uznać za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Innego zdania był natomiast NSA. Jego orzeczenie wskazuje na fakt, iż przychodem z działalności gospodarczej są odsetki z rachunków bankowych, które są utrzymywane w związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą. Powinny to być rachunki utrzymywane stale, a ich powiązanie z działalnością firmy powinno być trwałe i funkcjonalne. Rachunek taki powinien służyć przedsiębiorcy na bieżąco, na niego powinno wpływać wynagrodzenie za zrealizowane usługi lub transakcje i z niego powinny być wykonywane firmowe płatności. Odsetki od środków wpływających na konto firmowe, które służy do rozliczeń z kontrahentami, mogą być uznawane za przychód w ramach działalności gospodarczej. Środki rozdysponowane na innych rachunkach i lokatach wypracują zysk kapitałowy.

Podsumowując – lokata bankowa to swojego rodzaju inwestycja. Odsetki od niej nie mogą więc być potraktowane jako zysk z działalności firmy. To zysk kapitałowy i jako taki powinien zostać ujmowany w dokumentacji.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (04.11.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
899 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Ujemne odsetki od lokaty 9.2.2015 15:03 przez:
Karol Wilczko
Jaka lokata na 2000 złotych dla córki? 17.12.2015 8:39 przez:
BartStec
lokata - okres kapitalizacji 5.8.2014 15:39 przez:
kleopatra

forum o lokatach

Najnowsze