16.10.2014, 12:05

Zanim zainwestujesz w fundusze

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Zanim zainwestujesz w fundusze

Inwestowanie w fundusze to dobre rozwiązanie, jeśli chcemy mieć szansę na duży zarobek. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretne kroki, należy poznać zasady działania funduszy. Pomoże nam to uniknąć finansowej wpadki.

Stopy procentowe w chwili obecnej są bardzo niskie, co jest skutkiem październikowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej o ich obniżkach. To oczywiście przekłada się na to, że oszczędzanie tylko i wyłącznie na lokatach i kontach oszczędnościowych przestaje mieć sens dla osób, które chcą osiągnąć przyzwoity zwrot z powierzonego bankowi kapitału. Dobrą alternatywą są fundusze inwestycyjne. Trzeba jednak wiedzieć, jak się z nimi obchodzić.

Pierwsza kwestia, jaką należy wziąć pod uwagę, inwestując w fundusze, to bezpieczeństwo. Kryzys z 2008 roku pokazał, że zbyt agresywne inwestowanie może się skończyć źle dla portfela inwestora firmowego i indywidualnego. Z tego też względu przed wyborem funduszu należy zadać sobie pytanie, jaki poziom bezpieczeństwa nas satysfakcjonuje. Co ciekawe, obniżki stóp procentowych przekładają się na większą skłonność do ryzyka u Polaków. W odpowiedzi na te tendencje na rynku znaleźć można produkty, które pozwalają zgrabnie połączyć bezpieczeństwo lokaty z dobrym zwrotem z inwestycji. 

Druga kwestia, nad którą trzeba się namyślić, to nasza skłonność do ryzyka. Najważniejsze jest tutaj jasne określenie horyzontu inwestycyjnego, a także celu, na który oszczędzamy. To właśnie od tych parametrów powinna zależeć nasza decyzja.

Przy inwestowaniu w fundusze ważne jest również pogodzenie dwóch tendencji: maksymalizacji zysku i minimalizacji strat. Oczywiście nie ma idealnej recepty na to, ale są pewne zasady. Na pewno zawsze sprawdza się dywersyfikacja. W ten sposób zabezpieczamy się, a jednocześnie jesteśmy w stanie korzystać z dobrej koniunktury na różnych obszarach.

Wielu początkujących inwestorów zwraca również uwagę na ostatnie wyniki funduszy. Nie należy z tym przesadzać. Historia inwestycji nie przekłada się na przyszłą efektywność. Oczywiście należy to sprawdzić, ale zamiast sugerować się konkretną nazwą, lepiej skupić się na tym, w co dany fundusz inwestował i co dawało mu zyski.

Ostatnie pytanie, na jakie powinniśmy sobie odpowiedzieć, brzmi: które fundusze mają przed sobą najlepszą przyszłość? Mamy tu na myśli grupy funduszy. Jak przekonują eksperci, najlepiej da się zarobić na funduszach akcyjnych, a to dlatego że niskie stopy procentowe prędzej czy później wpłynął na polepszenie koniunktury gospodarczej.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (16.10.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
943 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora