21.10.2014, 13:47

Jaki produkt oszczędnościowy wybrać?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Jaki produkt oszczędnościowy wybrać?

Pomimo tego, że Polacy mają coraz większą świadomość, jak ważne są oszczędności, wiedza ta ciągle przegrywa z przyzwyczajeniami i z brakiem nawyku odkładania na czarną godzinę. Warto jednak sprawdzić, jaki produkt oszczędnościowy wybrać, żeby zarobić jak najwięcej.

Oszczędzać można w różny sposób. Ciągle jeszcze niektórzy praktykują odkładanie do skarpety. To jednak najgorsze rozwiązanie, ponieważ nic nie zarabiamy, a wartość naszych pieniędzy spada wskutek inflacji.

Raport Fundacji Kronenberga z ubiegłego roku pokazuje, że większości Polaków, nawet jeśli już oszczędza, nie myśli o konkretnym okresie gromadzenia zabezpieczenia finansowego, ani o celu oszczędzania. Swoje pieniądze inwestuje tylko 6% Polaków. Większość rodaków trzyma cały kapitał na koncie osobistym (ROR) – jest to aż 17%. Jednak coraz popularniejsze są także lokaty terminowe i konta oszczędnościowe. Sprawdźmy, które najlepiej wybrać.

Lokata i mrożenie pieniędzy

Lokata terminowa oferowana jest właściwie przez wszystkie banki. Znana jest doskonale Polakom, którzy coraz chętniej wybierają tę formę oszczędzania. Decydując się jednak na ten produkt, musimy mieć świadomość, że zamrażamy środki na określony okres. Oczywiście możemy wycofać pieniądze wcześniej, ale często skutkiem tego utracimy odsetki.

Często obowiązuje tu zasada, że im dłuższy okres lokaty, tym wyższe oprocentowanie. Jednak nie zawsze jest to praktykowane, o czym przekonamy się w przykładzie poniżej. Z drugiej strony, jest to bezpieczny, pewny zysk, chociaż stopa zwrotu - przyznajmy to szczerze - zwykle nie jest zbyt wysoka. Sprawdźmy, które obecnie lokaty na rynku są najkorzystniejsze pod względem warunków i oprocentowania. Przyjmijmy, że chcemy ulokować 10 tys. zł.

Najkorzystniejsze warunki znajdziemy w Deutsche Banku. db Lok@ta zawierana jest na 2 miesiące, a minimalna kwota wpłaty to 2 tys. zł. Możemy założyć ją w oddziale lub przez telefon. Bez problemu można również ją odnowić. W przypadku zerwania umowy tracimy odsetki. Oprocentowanie to 5%. Zarobimy 67,50 zł.

Takie samo oprocentowanie otrzymamy w Lokacie Happy Idea Banku, ale umowę musimy już zawrzeć na 3 miesiące. Lokatę możemy założyć w oddziale, przez Internet lub telefon i jest dostępna on-line. Niestety, kierowana jest tylko do nowych klientów. Oczywiście, zerwanie umowy powoduje utratę odsetek. Zarobimy tu 101,25 zł.

Trzecie miejsce zajmuje Lokata na Start Getin Banku. Można ją założyć na 2 miesiące, a oprocentowanie to 4,5% (osiągniemy zysk w wysokości 60,75 zł). Dostępna jest przez Internet lub telefon. Co ciekawe, po zerwaniu lokaty nie tracimy odsetek. Niestety, możemy założyć tylko jeden depozyt.

Oszczędzanie na koncie

Konto oszczędnościowe to bardziej elastyczny sposób na budowanie tzw. poduszki finansowej (ale z mniejszym oprocentowanej). Wypłata pieniędzy nie powoduje utraty odsetek, a poza tym, mamy cały czas nieograniczony dostęp do środków ulokowanych na koncie oszczędnościowym. To połączenie cech tradycyjnego depozytu z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym. Sprawdźmy trzy najbardziej atrakcyjne konta oszczędnościowe pod względem oprocentowania.

Na pierwszym miejscu plasuje się Konto Oszczędnościowe Getin Banku z oprocentowaniem 3,5%. Musimy jednak posiadać konto w tym banku. Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o wpłaty i wypłaty, a pierwszy przelew w miesiącu jest bezpłatny. Nie zapłacimy również za otwarcie i prowadzenie rachunku.

Drugie miejsce w naszym rankingu zajmuje Indeksowane Konto Oszczędnościowe Toyota Banku z oprocentowaniem 3,15%. Nie trzeba wcześniej posiadać tu ROR-u, wszystkie przelewy są bezpłatne. Opłata za prowadzenie nie jest pobierana, gdy korzystamy z usług płatniczych banku.

Trzecie miejsce to Konto Smart Saver ING z oprocentowaniem 3%. Nie zapłacimy za otwarcie i prowadzenie rachunku, a do tego możemy uczestniczyć w programie bankujesz-kupujesz. Niestety, wszystkie przelewy zewnętrzne są płatne i trzeba posiadać ROR.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (21.10.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
1000 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Konsolidacja chwilówek - nawet 120 miesięcy 7.11.2016 0:50 przez:
F24_pl

forum o kredytach

Forum o ubezpieczeniach
Pismo z zusu Emerytura 6.8.2015 11:55 przez:
bertele

forum o ubezpieczeniach