07.11.2014, 15:51

Oprocentowanie lokat po październikowych obniżkach stóp procentowych

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Oprocentowanie lokat po październikowych obniżkach stóp procentowych

Pomimo tego, że stopy Narodowego Banku Polskiego są na rekordowo niskim poziomie, banki przekonują, że lokaty to wciąż atrakcyjne instrumenty oszczędnościowe. Sprawdźmy, ile w tym prawdy.

Na początek przypomnijmy sytuację z 9 października. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopę referencyjną z 2,5% do 2%, stopę lombardową z 4% do 3%, a stopę redyskontową z 2,75% do 2,25%. W wyniku tych posunięć banki musiały skorygować dotychczasowe oprocentowanie lokat terminowych. Comperia.pl postanowiła sprawdzić, jak decyzje październikowa i listopadowa wpłynęły w rzeczywistości na lokaty bankowe.

Najlepsze warunki proponuje Deutsche Bank ze swoją db Lok@tą. Jej oprocentowanie wynosi 5% i można ją założyć na 2 miesiące w oddziale banku lub przez telefon z możliwością odnowienia. Minimalna kwota tej lokaty to 2 tys. zł, a maksymalna – 10 tys. zł. Oprocentowanie jest tutaj stałe. Trzeba jednak zaznaczyć, że wspomniane wcześniej oprocentowanie 5% dostępne jest przy otwarciu lokaty z kontem osobistym dbNET, a jeśli nie zdecydujemy się na konto, dostaniemy tylko 2,5%. Oferta dostępna jest jedynie dla nowych klientów, a zerwanie lokaty przed terminem skutkuje utratą wszystkich odsetek.

Również 5% oferuje Idea Bank z Lokatą Happy, która jest także odnawialna, ale należy ją założyć na 3 miesiące. Nie trzeba tym razem zakładać konta, a lokata jest dostępna również online. Dużym plusem jest niska kwota minimalna lokaty, bo wynosi jedynie 1 tys. zł. Maksymalnie możemy wpłacić 10 tys. zł. W tym wypadku odnowienie następuje automatycznie, ale na zasadach Lokaty Standardowej. Niestety, oferta ta jest skierowana tylko do nowych klientów i można założyć jedynie jeden depozyt. Gdy zerwiemy lokatę przed upływem terminu, stracimy wszystkie odsetki.

4,5% oferuje Getin Bank ze swoją Lokatą na Start. Można ją założyć na 2 miesiące i tylko raz na takich warunkach. Minimalna kwota lokaty to tylko 500 zł, a maksymalna – 10 tys. zł. Ważne jest to, że klient ma możliwość zerwania lokaty w każdej chwili i nie traci przez to odsetek za okres, gdy lokata obowiązywała. Oferta jest dostępna telefonicznie lub online, a depozyt, podobnie jak we wcześniej wymienionych lokatach, objęty jest gwarancją zwrotu kapitału w 100% przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (07.11.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
873 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora