Koniec wakacyjnych wydatków. Czas zacząć oszczędzać

2014-10-20 10:10:28

Wakacje kojarzą się w przyjemnościami i mało kto myśli wówczas o oszczędzaniu. Wycieczki zagraniczne czy weekendowe wypady ze znajomymi za miasto pozwalają wykorzystać każdy tydzień pięknej pogody. Pod koniec sierpnia często przychodzi finansowe otrzeźwienie, kiedy to okazuje się, że nasze konto i portfel świecą pustkami, a w przypadku niektórych wrzesień i październik to - z powodu rozpoczęcia roku szkolnego, a następnie akademickiego - wcale nie koniec wydatków.

Październik to czas, kiedy powoli zaczynamy porządkować swoje finanse po wakacyjnych szaleństwach. Między innymi po to, aby przyszłoroczne wakacje nie były gorsze z powodu braku oszczędności. Tylko jak zacząć oszczędzać?

Mocne postanowienie

Konsumpcja jest przyjemna, ale nieprzemyślana może prowadzić do przykrych konsekwencji, a w skrajnych przypadkach do długów, z którymi trudno sobie poradzić w krótkiej perspektywie czasowej. Jeśli uświadomiliśmy sobie, że nasze finanse nie prezentują się najlepiej, warto zacząć od mocnego postanowienia, że zaczniemy oszczędzać już dziś bez odkładania tego w czasie. Bez tego nie ruszymy z miejsca.

Budżet domowy

Wielu osobom wydaje się, że mają kontrole nad swoimi wydatkami i doskonale wiedzą, ile zarabiają oraz ile wydają. Jednak kiedy już usiądą przed kartką papieru i spróbują sporządzić prosty budżet domowy składający się z dwóch rubryk: dochody oraz wydatki, okazuje się, że nie mają większego pojęcia o tym, na co wydają pieniądze. Jeśli masz z tym problem, to przez miesiąc zapisuj wszystkie swoje wydatki, aby móc zidentyfikować, na co niepotrzebnie pieniądze. Dzięki temu będziesz mógł planować swoje finanse na kolejne miesiące.

Otwórz konto oszczędnościowe i zacznij oszczędzać

Jeśli już masz budżet domowy, który pozwolił na zidentyfikowanie zbędnych wydatków, to z pewnością masz choćby niewielkie możliwości wygenerowania nadwyżek finansowych każdego miesiąca. Warto by trafiały one na osobny rachunek oszczędnościowy. Najlepiej, jeśli konto oszczędnościowe założysz w innym banku niż ten, w którym posiadasz konto osobiste. Wówczas nie będą kusiły się Twoje oszczędności, ponieważ nie będą tak łatwo dostępne.

Po założeniu konta oszczędnościowego należy każdego miesiąca przelewać na ten rachunek przynajmniej 100-200 złotych. Najlepiej zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia na konto. Można zdefiniować zlecenie stałe, dzięki czemu nie będzie nas kusić, aby w jednym z miesięcy odpuścić oszczędzanie. Dla bardziej opornych można również zastosować codzienne przelewy w formie zlecenia stałego na bardzo małe kwoty rzędu 5-10 złotych. Takiego ubytku z konta każdego dnia nawet nie zauważymy, a oszczędności będą rosnąć.
 

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam