05.08.2014, 14:37

Jak nie stracić, inwestując na giełdzie?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Jak nie stracić, inwestując na giełdzie?

Inwestując na giełdzie, trzeba wybierać takie rozwiązania, które pozwolą nam nie tylko zarobić, ale przede wszystkim uniknąć strat.

Giełda stwarza szerokie możliwości inwestycyjne. Możemy na niej kupować akcje mniejszych firm i większych koncernów, a także bogacić się na wzroście ich wartości. Dla przykładu, można kupić akcję firmy X w 2014 roku za 100 zł, by później sprzedać ją w 2015 za 200 zł. W ten sposób uzyskujemy czysty zysk w postaci 100 zł. Takie przebicie nie jest możliwe na żadnej lokacie i to właśnie ten fakt sprawia, że giełda budzi zainteresowanie tak wielu osób.

Inwestowanie na giełdzie nie jest jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wartość akcji firm cały czas fluktuuje. W efekcie możemy równie dobrze zarobić, jak i dużo stracić. Jest to problem, z którym mierzy się na co dzień każdy inwestor. Jak sobie poradzić z ryzykiem straty, które jest równie wysokie na giełdzie jak możliwość zysku?

Rozsądnym podejściem, które pozwala na minimalizację strat jest odpowiednia taktyka inwestycyjna. Bez niej nie sposób zabezpieczyć się na wypadek bessy. Jak ona wygląda w praktyce? W praktyce taktyczne i rozsądne inwestowanie to maksymalizowanie dywersyfikacji aktywów. Kupując różne akcje wielu firm z rozmaitych sektorów i obszarów, jesteśmy w stanie zbierać korzyści z hossy w jednym miejscu, gdy gdzie indziej panuje bessa. Inwestowanie w akcje tylko jednej firmy jest zbyt ryzykowne i równie dobrze może skończyć się poważnymi stratami.

Przed stratą przy inwestycjach giełdowych ochroni nas także kupowanie akcji mocnych spółek, które cieszą się stabilną sytuacją rynkową i dużymi przychodami. Ważnymi punktami docelowymi są tu akcje przedsiębiorstw z sektorów strategicznych, takich jak energetyka czy przemysł wydobywczy. Oczywiście warto inwestować w spółki nowatorskie, ale przy tym trzeba mieć na uwadze, że nierzadko taka inwestycja pociąga za sobą większe ryzyko niż inwestycja w spółki paliwowe czy wydobywcze.    

Straty giełdowe można także ominąć, stawiając na automatyczne rozwiązania, które pozwalają na natychmiastową wyprzedaż akcji w momencie ich spadku. Wtedy ograniczamy ryzyko naszego błędu i ograniczeń czasowych. Odpowiednie programy do zarządzania aktywami również się przydadzą, choć trzeba pamiętać, że analiza ilościowa nie gwarantuje stuprocentowego sukcesu. Inwestując na giełdzie, trzeba pamiętać, że straty są nieuniknione. Sztuką zaś jest taktyka, która pozwala je najbardziej zminimalizować.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (05.08.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
999 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora