22.08.2014, 08:32

Lokaty, nieruchomości, złoto - w co opłaca się inwestować?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Lokaty, nieruchomości, złoto - w co opłaca się inwestować?

Inwestowanie w mieszkania na wynajem obrosło już legendą i przez wielu uważane jest nie tylko za bezpieczne, ale również zyskowne. Realia okazują się często zupełnie inne i nie każde mieszkanie kupione w celu wynajmowania okazuje się dobrą inwestycją. Jakie mamy alternatywy? Złoto? A może lokaty? Każdy z podanych rodzajów inwestycji ma swoje plus i minusy, a tak naprawdę to, w co opłaca się inwestować, zależy od wielu czynników i proste porównania tak odległych od siebie tematów jak złoto i nieruchomości nigdy nie będą trafne i całkowicie obiektywne.

Na szczęście coraz większa grupa osób w Polsce jest świadoma konieczności oszczędzania. Oszczędności te budowane są z różnych pobudek. Jedni zbierają na mieszkanie, inni na emeryturę, a jeszcze inni chcą po prostu zbudować majątek z którego korzystać będą nie tylko oni sami, ale również ich rodziny w kolejnych pokoleniach. I choć to ostatnie wydaje się ogromnym wyzwaniem, to przy odpowiedniej motywacji może się okazać dostępne dla wielu z nas, również tych którzy nie osiągają krociowych zarobków.

Różni guru inwestowania wypowiadający się w mediach tradycyjnych oraz internetowych prześcigają się w promowaniu najbardziej opłacalnych metod inwestowania, poddają porównaniom różnorakie formy inwestowania, począwszy od najprostszych lokat bankowych przez złoto, aż po nieruchomości na wynajem. Niestety często okazuje się, że jakimś cudem w poszczególnych porównaniach wygrywają zawsze te metody inwestowania, które popiera autor takiej analizy. Niekiedy dane są po prostu naciągane tylko po to, aby osiągnąć zamierzony efekt.

Inwestowanie w złoto

Mówiąc o złocie, ciężko mówić o prawdziwym inwestowaniu długoterminowym, ponieważ w długim okresie złoto służy raczej do zachowania wartości majątku, co również jest bardzo ważne, ale na nieco innym etapie budowania takiego majątku. Złoto może również przynieść niemałe zyski w krótkim terminie, ale wówczas mamy do czynienia ze spekulacją, a nie inwestowaniem.

Lokaty bankowe a zakup mieszkania na wynajem

W wielu analizach spotykamy się z porównaniem dwóch sposobów lokowania pieniędzy, jakimi są lokaty bankowe i inwestowanie w nierruchomości pod wynajem. Jednak, gdyby tak gruntowniej zastanowić się nad ich  problematyką, to ciężko jest porównać mieszkanie na wynajem do lokaty, ponieważ są to zupełnie inne sposoby pomnażania majątku. Lokatę zakładamy w 10 sekund za pośrednictwem bankowości internetowej, a po upływie terminu lokaty kapitał wraz z odsetkami trafiają na nasze konto. W ten szybki sposób możemy uzyskać nawet 4-5 proc. w skali roku, jeśli odpowiednio dużo czasu poświęcimy na szukanie najlepszej oferty. Wówczas jednak zwykle będziemy musieli zazwyczaj wybrać się bezpośrednio do placówki banku w celu podpisania umowy.

Mieszkanie na wynajem to zupełnie inna kategoria inwestowania, ponieważ sam proces zakupowy może trwać kilka miesięcy, a wyjście z inwestycji bez straty często jeszcze dłużej. Inwestowanie w mieszkania z myślą o ich wynajmowaniu to bardziej biznes połączony z inwestowaniem, czego z pewnością nie można powiedzieć o zakładaniu lokat bankowych.

Na rynku pojawia się coraz więcej ofert firmy wspomagających właścicieli mieszkań na wynajem w ich zarządzaniu. Wówczas, jeśli taka firma weźmie na siebie całość procesu: od zakupu przez zarządzanie, aż po wyjście z inwestycji, możemy mówić o porównywaniu takiej inwestycji z lokatą, choć nadal takie porównanie wydaje się nieco niezasadne.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (22.08.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
898 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora