11.08.2014, 17:04

Jakie fundusze inwestycyjne wybrać?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 2 głosów)

Jakie fundusze inwestycyjne wybrać?

Wiedza Polaków na tematy finansowe nie jest rozległa, co potwierdza powszechna nieznajomość funduszy inwestycyjnych. Statystyczny Kowalski pamięta tylko, że warto wybrać fundusz inwestycyjny, ponieważ można na tym zarobić, co często powoduje, że decyduje się na nieodpowiedni dla siebie.

Fundusze inwestycyjne różnią się od siebie tym, w jakie aktywa inwestują, a to z kolei ma wpływ na poziom ryzyka, jakie ponosi kupujący. Zgodnie z podstawowym podziałem, możemy wyróżnić fundusze akcji, obligacji oraz mieszane. Fundusze akcji inwestują na giełdzie, fundusze obligacji skupują obligacje, natomiast fundusze mieszane interesują się zarówno jednym, jak i drugim typem papierów wartościowych. Najczęstszą motywacją do wyboru konkretnego funduszu jest uzyskanie przez niego dobrych wyników w poprzednich latach. Nie jest to jednak wystarczająca informacja, na bazie której można podejmować decyzje inwestycyjne. Przede wszystkim należy sprawdzić, jakiego typu jest to fundusz. Może się okazać, że jest on zupełnie nieodpowiedni dla akceptowalnego przez nas poziomu ryzyka. Największe zyski przynoszą fundusze akcji, ale są one jednocześnie najbardziej ryzykowne, co może oznaczać, że zamiast wysokich zysków pojawią się straty.

Bezpieczeństwo inwestycji

Przed rozpoczęciem inwestycji, trzeba dobrze przemyśleć jej poziom bezpieczeństwa. Jeśli ktoś potrzebuje wysokiego poziomu bezpieczeństwa, to dla niego problem wyboru rodzaju funduszu inwestycyjnego praktycznie nie istnieje. Powinien zdecydować się na ten, który skupuje obligacje. Fundusze akcji są odpowiednie dla osób akceptujących duże ryzyko. Mieszane możemy postawić mniej więcej pośrodku  - ryzyko nie jest tak niskie, jak przy funduszach obligacji, ale też mniejsze, niż przy funduszach akcji. Warto pamiętać, że nawet fundusze obligacji nie są w 100 proc. bezpieczne, skupują bowiem obligacje korporacyjne. Te papiery nie są tak bezpieczne, jak obligacje skarbowe, ale za to pozwalają osiągnąć nieco większy zysk.

Zysk z inwestycji

By ostatecznie zdecydować się na taki czy inny typ funduszu, trzeba wziąć pod uwagę swoją skłonność do ryzyka, ale i oczekiwany zysk. Największy mogą przynieść fundusze akcji, najmniejszy wypracują fundusze obligacji. Trzeba się zastanowić, czy wybrać zysk pewny, choć mniejszy, czy mieć szansę na większy, ale za to niepewny.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (11.08.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
873 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Jaki fundusz inwestycyjny wybrać w roku 2015 ? 20.2.2015 12:03 przez:
winka

forum o lokatach